İKTİSAD Milletvekili Faik Tunay’ı ziyaret etti

İkitelli Sanayici ve İşadamları Derneği (İKTİSAD), CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile birlikte CHP Başakşehir Belediye Başkan Adayı olacağını açıklayan Özgür Karabat'ı ofisinde ziyaret etti.

İkitelli Sanayici ve İşadamları Derneği (İKTİSAD), CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile birlikte CHP Başakşehir Belediye Başkan Adayı olacağını açıklayan Özgür Karabat’ı ofisinde ziyaret etti.

Daha önce İKTİSAD’ın faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve çalıştaylarına katılmak istediğini belirten Özgür Karabat, İKTİSAD Haber Gazetesi’ne güçlü ekonomi olmanın nasıl olacağını anlattı. Dünyada üretim yapan Müslümanların, bir Almanya kadar markalarının olmadığını söyleyen Karabat, “En önemli problem güçlü markalarımız yok. Know-How’larla ilgili bilgimiz yok. Alternatif şirket yöntemleri geliştirmeliyiz. Turgut Özal bunu görmüştü.” dedi. Bunu firmaları teşvik etmek için verilen KDV iadesinin istismarına dönüştürüldüğünü anlatan Karabat, Hyundai ve Honda gibi markaların dünyada bir araya gelerek güçlü markalar oluşturduğuna dikkat çekti.

Yasal mevzuatlarda değişiklikler yapılması gerektiğini belirten Karabat, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri ve Dış Ticaret Sermaye Şirketleri şeklinde 2 modelin üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Karabat, şunları kaydetti:

“Büyük şirketleri kapsayan modeller revaçta. Oysa ki KOBİ’leri teşvik edecek ve büyütecek modeller geliştirilmesi gerekiyor. Bakınız Türk şirketleri kapital sistemin zayıf olduğu, ticaret hukukunun, patent mevzuatlarının problemli olduğu yerlere giriyorlar. Güvenli olan pazarlarda söz sahibi olmak için egemen olmak için gayret edilmeli. Amerika pazarlarına ulaşmada, Avrupa’da, hatta Rusya’da bile bu sıkıntı var. Türkiye’de büyük sermayelerle rekabet edecek sermayeler yok denecek kadar az. Bunu ancak KOBİ’leri birleştirerek başarabiliriz.”