İlaç ambalajları zehirli varillerden daha tehlikeli

Tuzla’da ortaya çıkarılan zehirli variller günlük hayatta pek de dikkat etmediğimiz başka tehlikeyi daha hatırlattı; tarım ilaçları.

Üzerinde ‘kullandıktan sonra lütfen bu kutuyu toprağa gömünüz’ yazan atıklar, yıllardır kontrolsüz şekilde çevreye atılıyor. Bazı yörelerde ‘yıkandıktan sonra’ içme suyu taşımakta bile kullanılan ilaç kutuları çevre kirliliğinin yanında insan ve canlı hayatı sağlığını da tehdit eder boyuta ulaşmış durumda. Uzmanların verdiği bilgiye göre; Türkiye’de yılda 35 bin ton tarım ilacı kullanılıyor. Bu ilaçların ambalaj atıkları hiçbir denetime tabi tutulmadan gelişigüzel çevreye atılıyor. Söz konusu ilaçların ambalajlarını ne toplayacak ne de imha edecek bir kurum var. Ambalajların imha edilmesi konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da bir düzenlemesi bulunmuyor. Tarım il müdürlükleri vasıtasıyla çiftçiler zaman zaman atıkları çevreye atmamaları konusunda uyarılıyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sapanca Meslek Yüksekokulu Müdürü tarım ilaçları uzmanı Prof. Dr. Refik Alan, tarım ilaçları ambalajlarının yoğun bir çevre kirliliği oluşturduğunu, bu durumun yıllardır görmezden gelindiğini söylüyor. Alan, ambalajlardaki ilaç atıklarının yağmur suları ile yeraltı sularına karıştığını, insan ve çevre sağlığının bundan büyük zarar gördüğüne dikkat çekiyor. Alan, köylerde bu ambalajlarda gıda saklandığını ve günlük hayatta birçok işte kullanıldığına dikkat çekiyor. Tarım ilaçları ambalajlarının gelişigüzel toprağa gömülmesinin doğru olmadığının altını çizen Alan, ‘Toprağın her şeyi temizlediği’ inancının yanlış olduğunu ifade ediyor. Alan, “Plastik ambalajlar toprakta 150-200 yılda erimiyor. Ambalajlardaki ilaç kalıntıları yağmur sularıyla yeraltı sularına karışıyor. Çok az miktarda tarım ilacı tonlarca suyu zehirleyebiliyor.” diyor.

Adana Ziraat Odası Başkanı Şahin Tekin, tarım ilaçları konusundaki bilinçsizliği kabul ediyor. İlaçları kullandıktan sonra gömmeyi bırakın, ambalajları suyla yıkayıp içme suyu kabı olarak bile kullanıldığını anlatan Şahin, “Saldım çayıra Mevlam kayıra anlayışıyla hareket ediyoruz. İlaçlamadan sonra bir iki gün elimiz, gözümüz kızararak geziyoruz.” şeklinde konuşuyor.