İlaca yüzde 30 zam yolda

Euro'nun 2 YTL'yi bulmasının ardından ilaç fiyatlarına her ay arka arkaya yüzde 5 olmak üzere, yüzde 30 zam yapılacak.

Piyasalarda yaşanılan dalgalanma ve euro’daki artışın ardından, ilaç fiyatlarına her ay arka arkaya yüzde 5 olmak üzere, altı ay içerisinde yüzde 30 zam yapılması öngörülüyor. Yüzde 5’lik ilk zam bu ay uygulanacak.

Edinilen bilgiye göre, üreticilerin dalgalanmayla birlikte ‘zam’ için hükümete başvurmasının ardından, birkaç gün önce Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda basamaklı zam kararı alındı.
Buna göre artan döviz fiyatları nedeniyle liradaki değer kaybına bağlı olarak yürürlükteki ilaç fiyat kararnamesi doğrultusunda 3 Temmuz’dan itibaren ilaç fiyatlarına zam yapılacak.

Zamlar ertelenebilir

İlgili fiyat kararnamesinde, döviz kurundaki artışların fiyatlara yansıtılması öngörülüyor. Kararnamenin 7. maddesinde, “Döviz kurunda 30 gün süreyle kesintisiz bir biçimde yüzde 5’i aşan bir oranda aşağıya ve yukarıya değişiklik olduğu durumlarda bu fiyatlara yansıtılmaktadır” deniliyor.
Kararnamede, euro için 1.6987 seviyesinin baz alındığını söyleyen Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç, kararnameye göre bir ay içinde yüzde 5’in üzerinde euro fiyatı artmışsa ve yüzde 5’in altına inmemişse ilaçlara zam kararı alınacağını söyledi.

Domaç, yüzde 5 limitinin aşılmasının ardından bir aylık sürenin haziran ayının 12’sinde dolduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Kurlarda beklenenin üzerinde artış oldu. Euro çok yüksek noktaya gelince basamaklı aylık zam uygulaması yapıldı. Her ay için yüzde 5 artış öngörülmüş. Bu artış altı ay süreyle diye düşünülmüş ama dalgalanma durduğu, euro düştüğü takdirde, zamlar ertelenecektir.”

İlaç sanayinin talebi

Konuyla ilgili olarak Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreteri Engin Güner de şöyle konuştu:
“Döviz kurunda meydana gelen değişiklikler ilaç firmalarını ciddi olarak etkilediğinden, tüm ilaç sanayii, döviz kurundaki bu artışların fiyatlara yansıtılmasını talep eti. Bu nedenle, 3 Temmuz’dan geçerli olmak üzere mevcut ilaç fiyatları üzerinden Sağlık Bakanlığı’nca resen yüzde 5’lik artış yapılması uygun görüldü. Euro’daki dalgalanma stabil hale gelinceye kadar birer aylık aralarla dönemsel kur değeri o ayın ilk günkü euro kur değerini geçmeyecek şekilde yüzde 5 oranında artırılarak belirlenecek.”

‘Özveriyle karşıladık’

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Turgut Tokgöz ise şunları söyledi:
“Sektör olarak, kur artışının gerektirdiği fiyat düzenlemelerinin yapılması talebimizi kamuya ilettik. Artış, kararname çerçevesinde belirlendi. Kamunun, artışı kararnamede belirtildiği gibi tümüyle değil, her ay yüzde 5 yansıtılması talebini özveriyle karşıladık.”