İlanla 4 aydır bekleyen valinin atanmasını istediler

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) öncülüğünde Samsun'daki 9 oda ve borsa yerel yayın yapan gazetelere tam sayfa ilan vererek Samsun'da 4 aydır atanmayan valinin atanmasını istedi.

SATSO öncülüğünde hafta içinde yapılan toplantı 6 oda, 3 borsanın katılımlarıyla gerçekleşti. Toplantı sonunda sorunların tartışılmasının ardından sonuç bildirgesi yayımlandı.

SATSO, ortak alınan toplantı kararını yerel gazetelere tam sayfa verdiği ilanla duyurdu. Toplam 9 madenin bulunduğu ilanda ilk madde de atanmayan vali konusuna yer verildi. İlk maddede, “19 Mayıs Şehri Samsun’un Valilik makamının 4 aydır vekaleten yürütülmesini içimize sindirememekteyiz. Karadeniz’in tek büyük şehri Samsun’a vakit kaybetmeksizin vali atanmasının beklentisi içerisindeyiz” dendi.

İkinci madde de ise “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ihalelerde ve satın almalarda daha şeffaf bir ortam sağlanmalıdır. İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ihaleler ve satın almalarda sektördeki tüm firmalar davet edilerek, geniş katılımlı ve şaibeye meydan vermeyecek şeffaf bir ihale ortamı oluşturulmalıdır” ifadesine yer verildi.

İlanın diğer maddelerinde ise eğitim, göç gibi sorunlara dikkat çekildikten sonra Bafra ve Çarşamba ovaları ile Havza’daki kaplıcaların daha etkili kullanılması istendi.

İlanın altında Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Sakoğlu, Samsun Ticaret Borsası Odası Başkanı Yusuf Özer, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rızvan Aksoy, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Kefeli, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhterem Mutlu, Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Cengiz Demirtürk, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Rasim Güler, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Mithat Yılmaz’ın adı yer aldı.

Ocak ayında Samsun Valisi Mustafa Demir’in yaş haddinden emekliye ayrılmasından sonra Samsun’a bir çok isim geçmesine rağmen vali ataması yapılmadı.