İlave zam alamayan memurlar da gülecek

Hükümet, ek ödeme alamayan memurlara iki defada 80'er YTL ilave ödeme yapılmasını öngören yasadan yararlanamayan idari ve yardımcı hizmet sınıfı memurlara da zam için yeşil ışık yaktı.

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı açıklamada, önceki gece TBMM’de kabul edilen kanunun, kamu çalışanlarıyla imzalanan mutabakat zaptının hayata geçirilmesi amacını taşıdığını ancak Genel İdari Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfının düzenlemede adeta yok sayıldığını hatırlattı. Akyıldız, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da eksikliği kabul ederek, iyileştirmelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladıklarını kaydetti.

POLİS VE İMAMA 100 YTL EK ZAM

Bu arada Meclis’te kabul edilen kanuna göre ek ödeme alamayan 1 milyon 400 bin memura bu yılın Ocak’tan itibaren 40 YTL, Temmuz’dan itibaren de 40 YTL ilave ödeme yapılması öngörülüyor. Ayrıca ek ödemenin yanı sıra, polis ve din görevlilerinin (Diyanet İşleri Başkanlığı genel idari hizmetler kadrosu dahil) maaşlarında aylık ortalama 100 YTL’lik daha artış yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında mimar, mühendis ve teknik hizmetler kadrosunda bulunan ve açık mahallerde çalışan personele, kurum ayrımı yapılmaksızın, ayda yaklaşık 90 YTL ek özel hizmet tazminatı verilecek.

EK DERS ÜCRETİ 5 YTL’YE ÇIKIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmen açığının kapatılması amacıyla sözleşmeli personel alınmasını öngören yasaya göre ek ders ücretleri de 3,6 YTL’den 5 YTL’ye çıkarıldı. Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı ve askeri kurumlarda görevli sivil memurların özel hizmet tazminatı gösterge rakamları 10 puan yükseltildi.

Kamu-Sen: Peşin ödeme istiyoruz

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, ek ödeme alamayan memurlara yapılan ek zamla ilgili birikmiş alacakların bir defada ve hemen ödenmesi çağrısında bulundu. Akyıldız, memurların yasanın gecikmesinden dolayı ocak ayından bu yana artışları alamadıklarını, bu nedenle 3 aydır mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek, “Memurlarımız iyileştirme artışlarını sabırsızlıkla bekliyor” dedi.