İlçelere yayılan sanayi kentsel dönüşüme katkı sağlayacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevre ilçelere yayılacak sanayinin şehir dönüşümüne katkı sağlayacağın söyledi.

ALOSBİ’nin ülke yatırımcıları için bir cazibe merkezi olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e gelip yatırım yapmak isteyenler burayı mutlaka görsün. 60 bin kişiye istihdam kaynağı olacak bölgenin bir an evvel dolup tam kapasiteyle çalışması ülke ve bölge ekonomisine faydalı olacaktır.” dedi.

Aliağa-Menderes Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’nin devreye girmesi ile ALOSBİ’nin de gelişeceğini dile getiren Kocaoğlu, “2008’in bahar veya en geç yaz ayında hattı devreye almayı planlıyoruz. Karşıyaka’dan ALOSBİ’ye çalışmak için geleceklerin 30, Menemen’den ise 25 dakikada işyerlerine ulaşmasını öngörüyoruz. Nihai hedefimiz raylı sistemin Bergama ve Selçuk’a kadar uzatılması. Bunu da ancak aşama aşama başarabiliriz.” diye konuştu.

İzmir’deki sanayicilerin daha düşük fiyatlarla daha büyük arazi alarak faaliyetini Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde sürdürebileceklerini aktaran Kocaoğlu, “Biz ancak sanayiciyi teşvik edebiliriz. Sanayiciler kendiliğinden ALOSBİ’ye yöneleceklerdir.” dedi.

Şehir merkezinin ticaret ve finans sektörleriyle gelişmesi gerektiğinin altını çizen Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehrin içerisinin boşalması gerekiyor. Tire, Kemalpaşa, Aliağa’ya sanayi dağılırsa nüfus da buralara gelecektir. Ancak bu şekilde kentsel dönüşümü sağlayabiliriz. 9 milyon 420 bin metrekarelik alanda kurulan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, İzmir’in çarpık şehirleşmesini önleyebilir.”

Bölgede 4 fabrikanın faaliyete geçerek ihracat yapmaya başladığını, 12 fabrikanın da kurulma aşamasında olduğunu belirten ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, Fransız, İtalyan, Amerikalı ve Yunanlı yatırımcıların da fabrika kurmak için bölgede arazi aldıklarını söyledi.

Bu yıl 60 veya 70 fabrikanın temelinin atılacağını dile getiren Akkan, devletten yardım almadan sanayicilerin girişimleri ile kurulan ALOSBİ’nin 60 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Bir yıl sonra Bergama, Kınık ve Aliağa’nın köylerinden kimsenin iş aramak için İzmir’e gitmeyeceğini aktaran Akkan, “İzmir’i kurtaracak en büyük projelerinden biri metro. Bu hattın işletime alınması ALOSBİ için de son derece önemli. Bölgeye sağlayacağı kolay ve hızlı ulaşım olanağı ile gelişimine katkıda bulunacak.” diye konuştu.