İleri yaşta konuşma bozukluğu olanlar!

Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi (KASAUM) tarafından "Alzheimer Hastalığı ile Yaşamak" konulu bir söyleşi düzenlendi.

SDÜ Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirilen söyleşiye çok sayıda öğretim elemanı katıldı. Doç. Dr. Serpil Demirci, alzheimerın beyin sinir hücrelerinin rejenarasyonlarıyla türeyen ve ilerleyen; başlangıç, orta ve ileri evreler olarak üç kısımdan oluşan bir hastalık olduğunu söyledi. Demirci, “Klinik belirti ve bulguları arasında bellek kaybı, soyut düşünme bozukluğu, duygu ve davranış bozuklukları, karar verme becerisini kaybetme ve lisan sisteminde bozulma gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu bulgular sadece alzheimer hastalarında değil, metabolik hastalıklarda, vitamin eksikliklerinde, tiroid hastalıkları ve depresyonda da kendisini gösterebilir. Erken tanı şu anda kullanılan ilaçlarla, hastalık bulgularının ilerleme hızını bir miktar yavaşlatabileceği için önemlidir.” dedi.

Hastalığın önemli ölçüde yaşa bağlı olduğunu belirten Demirci, hastalığın yaygınlığının 65 yaş ve üzerinde nüfusun yüzde 5 ile 10 arası, 85 yaş ve üzerinde ise yüzde 40 ile 50’sinde görüldüğünü bildirdi. Tedavi edilebilecek nedenlerinin tespit edilmesi için bellek kaybı, soyut düşünme bozukluğu, duygu ve davranış bozuklukları, karar verme becerisini kaybetme ve lisan sisteminde bozulma gibi belirtiler gözlenildiğinde bir hekime başvurulmalıdır.” diye konuştu.

Söyleşi soru – cevap şeklinde son bulurken, KASAUM Müdürü Doç. Dr. Songül Sallan Gül, pazartesi söyleşilerinin 6 Mart Pazartesi günü Bilal Murat Özgüven tarafından verilecek olan ‘Türk Toplumunda Kadın’ konulu konferansla devam edeceğini bildirdi.