‘İleriki yaşlarda bilinçsiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi

Türkiye'de 65 yaş üzerinde yaklaşık 4 milyon kişi bulunuyor.

Uzmanlar tarafından hastalıkların en önemli nedeni olarak ise bilinçsiz ve dengesiz beslenme gösteriliyor.
Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça sağlıklı yaşam sınırı yükselirken bu durum gelişmekte olan ülkelerde ise yaşlı nüfusun sağlıksız bir şekilde artması şeklinde görülüyor.

Gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Türkiye’de 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 89’unda kronik bir hastalığa rastlanıyor. Yaşlı nüfusun yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’ünde ise 4 veya daha fazla hastalığın bir arada görüldüğü tespit edildi.

65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.5’inin kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3’ünün kanser, yüzde 8.4’ünün ise beyin hastalıklarına bağlı olduğu açıklandı. Bu ölümlerin ana risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu bildiriliyor.

65 yaş üzerindeki kişilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü oluşturduğu ifade edildi. Yaşlıların yeterli ve dengeli beslenmesi için dört besin grubunda bulunan besinleri yeterli miktarda tüketmesi isteniyor.

Bu besinler şöyle sıralanıyor: Süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarlarının kişiye göre değiştiğini açıklayan uzmanlar, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumunun bu oranları belirlediğini kaydediyor.

Öğün sayısını artırılarak az ve sık yemek yenilmesini öneren Isparta Sağlık İl Müdürü Dr. A. Levent Yılmazer, sabah kahvaltısının mutlaka yapılmasını istedi. İdeal vücut ağırlığının korunmasını tavsiye eden Dr. Yılmazer, yaşlıların besinler yoluyla alınan ve harcanılan enerji arasındaki dengeyi sağlaması uyarısında bulundu.

Yağlı besinlerin tüketimini sınırlandırmalarını öneren Yılmazer, kırmızı et yerine tavuk ve hindi etinin tercih edilmesinin daha yararlı olacağını belirtti.

Haftada en az 2-3 kez balık tüketilmesinin faydalı olacağını açıklayan Yılmazer, hayvansal kaynaklı yağ tüketimini azaltılmasını ve bitkisel kaynaklı sıvı yağların daha çok tercih edilmesini istedi.

Az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt tüketimine özen gösterilmesini isteyen uzmanlara göre, kan şekerini hemen yükselten şeker, şekerli ve hamurlu besinler yerine muhallebi ve sütlü tatlıları tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Özel gün ve toplantılarda pasta, tatlı ve şekerleme tüketiminden olabildiğince kaçınılmasının sağlıklı bir yaşam için önemini anlatan Yılmazer, “Her gün 5-7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2-3 kez kuru baklagiller yemeği tüketin. Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlık açısından daha uygun olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemleri tercih edin. Kızartılmış besinlerden uzak durun. İçinde et bulunan yemekleri pişirirken ilave yağ koymayın. Mümkün olduğunca yaşınıza uygun olarak fiziksel aktivitelerinizi artırın.” dedi.

65 yaş üzerindeki kişilerde yoğun görülen, beyin kanamaları ve ölümlere yol açan yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz tüketimi kısıtlanması uyarısında bulunan Yılmazer, sofrada yemeklere tuz eklenmemesi ve tuz ilave edilmiş geleneksel besinler olan turşu ve salamuralardan uzak durulmasının sağlıklı yaşam için gerekliliğine dikkat çekti.

65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların yol açtığı sağlık sorunlarının diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksek olduğunu aktaran Yılmazer, “Bu nedenle yaşlı bireylerin günlük sıvı tüketimini artırmaları ve günde 8-10 su bardağı sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminin herkes için özellikle de yaşlı kişiler için salık sorunlarına davetiye çıkarmakta, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorba yaşlı bireyler için uygun içeceklerdir.” şeklinde konuştu.