‘Ilik suyun zayiflamaya olumlu etkisi var’

ANKARA - Saglik Bakanligi, ilik suyun zayiflama üzerinde olumlu etkileri bulundugunu, bitkisel çaylarin zayiflattigi yönündeki düsüncenin ise dogruyu yansitmadigini açikladi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü Gida, Su ve Beslenme konularinda sik sorulan sorulari yanitladi. 100 Soru 100 Cevap konulu bir rapor hazirlayan Bakanlik, kamuoyunda cevap beklenen ve yanlis bilinen; güvenli gida ve su tüketimi, saglikli ve dengeli beslenme, diyet, gida hijyeni konusunda bir çok soruya açiklik getirdi.

Bakanligin hazirladigi söz konusu rapora göre; içilen suyun midede doluluk hissi uyandirmasi ve bagirsak hareketlerini artirmasi gibi etkilerinden dolayi zayiflama üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Ancak zayiflama diyetleri uygulanirken su içme istegi azalabiliyor. Bu durumda vücudun susuz kalmamasi için özen gösterilmesi gerekiyor.

Bazi bitkiler ise bagirsaklari çalistirirken bazilari idrar söktürücü özellik gösteriyor. Ancak hiçbir bitki zayiflatmiyor. Zayiflamak için uzman kisilerin beslenme programlarini uygulamak gerekiyor.