‘İlk 6 ay bebeğe su vermeyin mikrop kapıyor’

Doğum sonrası anne sütüyle beslenen bebeklere ilk 6 ay boyunca su verilmemesinin çocukları mikroplardan koruduğu belirtildi.

İlk 6 ay içerisinde suyun ne kadar kaynatılırsa kaynatılsın içerisinde taşıdığı bakterilerle bebeğin mikrop kapmasına neden olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, bu yaştaki bir bebeğin vücut direncinin düşük olmasından dolayı, enfeksiyon kapmaya elverişli bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca bemeğini emziren annelerin de kansere yakalanma riskinin düştüğü belirtiliyor.

Anne sütüyle beslenen bir çocuk ilk 6 ay içerisinde su tüketimini annesinden emdiği süt sayesinde gideriyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Evliyaoğlu, “Ne süretle olursa olsun istediğiniz kadar kaynatılmış su verin 6 aylık bir bebek enfeksiyon kapmaya elverişlidir. Bu yüzden bebeğe su verilmesi 6 aydan sonra belirli aralıklarla verilmesi gerekir” dedi.

Dünyanın en değerli besin maddesinin anne sütü olduğunu vurgulayan Evliyaoğlu, “Anneler yaz aylarında genellikle çocuklarının ağlamasından dolayı susuz kalabileceği veya sıcaktan dolayı su ihtiyacı olabileceği için çocuğuma da vereyim düşüncesi yanlıştır. Çünkü anne sütünde yüzde 90 su bulunuyor ve bu nedenle anne sütü yaşayan canlı bir sıvı özelliğini taşıyor. Dünyada bebekler için böyle yararlı bir sıvı yoktur” diye konuştu.

Anne sütü içerisindeki maddelerden dolayı bebekleri enfeksiyonlara karşı steril ve koruyucu özelliğini taşıdığını kaydeden Evliyaoğlu, çocuğunu emziren annede de kanser riskinin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Su ihtiyacının ilk 6 ay sonrasında verilebileceğine işaret eden Evliyaoğlu, bu süre öncesi veya sonrasında bebeğin gece ve gündüz ne zaman olursa olsun istediği vakit emzirmesinde bir sakınca olmadığına dikkat çekiyor.

Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik verilmemesi gerektiğini de dile getiren Evliyaoğlu, anne sütüyle beslenen çocukların 2 yaşına kadar emzirilmesinde bir sakınca olmadığını söyledi.

‘BEBEĞİNİZLE AYNI ODAYI PAYLAŞIN, ARADAKİ BAĞINIZ GÜÇLENSİN’

Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, çocuğunu emziren annenin bebeğiyle aynı ortamı paylaşmasını isteyerek, ilk 6 ay içerisinde günün 24 saatini bebeği uyanıkken yanından ayırmaması ve aynı ortamı paylaşması gerektiğini istedi.

Ayrılıkların bebekler için zor olabileceğini ifade eden Evliyaoğlu, şunları kaydetti: “Aradaki bağı kuvvetlendirmek istiyorsanız çocuğunuzla 2 yaşına kadar aynı odayı paylaşın. Çünkü aynı ortamlar çocuk ve anne arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Bu bilimsel yapılan araştırmalarda da kendini gösteriyor. Aynı ortamın paylaşmasında annenin çocuğuna davranışları daha farklı olur. Anne sütüyle 2 yaşına kadar beslenen bir çocuğun zeka düzeyi daha yüksek olur. Halk dilinde başarılı ve çalışkan çocuklar için kullanılan süt çocuğu tabiri buradan gelir. Çocuklarınızın 2 yaşına kadar veya sonrasında herşeyin yemesini beklemeyin. Kendiniz besleyin. Bunun yanında çocuğunuz yemek yemiyorsa onu da zorlamayın. Bu çocukta olumsuz bir etki bırakacaktır. 2 yaşından sonra çocuğunuza yemek yedirme alışkanlığını öğretin. Örneğin kendisine kaşıkla yemek yemesini öğreterek, ileri ki yaşlarda yemek yeme alışkanlığını aşabilen çocuklar arasına girecektir.”