İlk kez ikiz olmayan kardeşten yumurtalık nakli

İlk kez ikiz olmayan kardeşten yumurtalık nakli

Erken menopoza giren bir kadına dünyada ilk kez uygulanan yöntemle dondurduğu yumurtalık dokusunu naklederek menopozdan çıkaran, kemoterapi nedeniyle üretkenliğini kaybetmiş kanser hastasının aynı teknikle anne olmasını sağlayan ABD’deki Türk doktor Kutluk Oktay, yine ilk kez ikiz olmayan kardeşten yumurtalık nakline hazırlanıyor.

Amerikan Cornell Üniversitesi Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladığı operasyonla çocuk sahibi olamayan kadınlara daha önce ikiz kardeşlerinden yumurtalık nakli yapıldığını, dünyada ilk kez ikiz olmayan kız kardeşlerden nakil yapmaya hazırlandığını belirtti. Prof. Dr. Oktay, nakil yapılacak Türk hastasının, kanser tedavisinde aldığı kemoterapi nedeniyle menopoza girdiğini belirtti. Genç hastasına, genetik yapıları yüzde 99 yakın olan kız kardeşinden kemik iliği nakli yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Oktay, çocuk sahibi olmak isteyen hastasına, yine kardeşinden yumurtalık nakli yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Daha önce ikizler arasında gerçekleştirilen yumurtalık nakillerinden çocuk sahibi olunduğunu belirten ve kardeşiyle genetik yapıları çok yakın olduğu için bu hastasından umutlu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Oktay, mayıs ayında Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında hastasıyla görüşeceğini kaydetti.

Hastanın damar ve kanlanma yapısına göre operasyonun seyrine karar vereceklerini kaydeden Prof. Dr. Oktay, “Dünyada bunun bir başka örneği yok. İlk defa yapılacak. İkizler arasında hamilelik olduğu için ikize yakın durumda olan kız kardeşler arasındaki naklin başarılı olacağından umutluyum.” dedi.