İlk mesajı bankalara; Kredilere dikkat edin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na yeniden atanan Tevfik Bilgin, Yargıtay'da yemin ederek görevine başladı.

“Bankalarımızın kredi disiplininin, uyum seviyesinin iyi analiz edilmesi gerekiyor.” diyen Bankacılık Üst Kurulu Başkanı, “Kredilerin arttığı bir ortamda kredi riskinin çok iyi takip edilmesi, analizin çok iyi yapılması gerekiyor. Bundan sonra bankacılığımızın önündeki iki önemli enstrüman KOBİ ve mortgage olacak. Özellikle konut finansmanı, çok iyi izlenmesi ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında yer alıyor.” dedi. Bilgin, hepsinden önemlisinin, bankaların faaliyetlerinde bu ülke insanları için çalışmaları olduğunu belirterek BDDK’nın görevinin de bunu gözetlemek olduğunu ifade etti. Bilgin, Türk finans sektörüne yönelik yabancı ilgisinin de yeni dönemde önemli bir husus olacağını kaydetti.

Başkan Bilgin, geçmiş dönemde bankacılığın çok büyük gelişme kaydettiğine de değinerek, “O günlerin tozlu, karmaşık, güvensiz ortamından geldiğimiz ortam bankacılık sistemi olarak gerçekten çok farklı bir ortamdır, çok farklı bir basamaktır. Sistemin önü açıktır. Bundan sonra da daha iyi günlerin bizi beklediğini söyleyebilirim.” dedi. Amacının Türk halkına layık olmak olduğunu vurgulayan Üst Kurul Başkanı Bilgin, “Marifet iltifata tabidir. Son atamayla bize bir iltifat gösterilmiştir. Biz de bundan sonra aynı azim, güç ve hırsla başarılı işlevlerimizi göstermeye çalışacağız.” diye konuştu. Tevfik Bilgin, BDDK’nın Ziraat Bankası’na para cezası kesmesinin hatırlatılması üzerine, para cezasının çok sık başvurulan bir yöntem olduğunu dile getirerek, bunun en önemli sebebinin caydırıcılık olduğunu ifade etti. Bilgin, 10 bin YTL’lik cezanın belki çok küçük bir miktar olduğunu, ama o banka için bir uyarı mekanizması görevi gördüğünü belirtti. Bilgin, Üst Kurul’da her işin 7 kişilik kurulun önüne gelmeden önce 3-4 aşamadan geçtiğini vurguladı.