İlköğretim okulunda AIDS paniği

İzmir'de, anne karnındayken HIV virüsü kaptığı bildirilen 10 yaşındaki çocuğun öğrenim gördüğü Buca Atatürk İlköğretim Okulunda veliler tedirgin.

Bugüne kadar adı geçen öğrenci dışında hiçbir öğrencide olumsuz gelişme olmadığını söyleyen yetkili, şöyle konuştu:

”S.Ş, okulumuza 30 Ağustos İlköğretim Okulundan Ekim ayında geldi. Okula annesi değil, bir başka kadın tarafından kaydı yaptırıldı. Okula sık gelmiyordu. Çoğu zaman izinli veya raporlu oluyordu. Okulda özellikle diğer çocuklarla fazla muhatap olmuyor, bilinçli hareket ediyordu.”

Öte yandan, Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi İntaniye Servisinde müstakil bir odada tutulan S.Ş. için, ”heyet raporu” hazırlandığı öğrenildi.

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, S.Ş’ye hastane laboratuvarında HIV testi yapıldı. Testlerin pozitif çıkması üzerine, sonuçlar, doğrulatma testi için Hıfzısıhha Enstitüsü ve İzmir’deki üniversite hastanelerine gönderildi. Doğrulatma test sonuçları da geldikten sonra, S.Ş. için heyet raporu hazırlanarak İzmir Valiliğine ulaştırılacak.

Buca’daki bir ilköğretim okulunun yöneticileri, okullarında eğitim gören kız öğrenci S.Ş’nin HIV pozitif olması ve bakımının sağlanamaması nedeniyle konuyu Milli Eğitim İl Müdürlüğü aracılığıyla üst makamlara bildirmişti. S.Ş, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve polisler tarafından annesinden ”koruma” amaçlı alınarak, tetkiklerinin yapılması için Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatırılmıştı.