İlköğretimde yabancı dil eğitimine ağırlık verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı, AB standartlarına ulaşmak için ilköğretim okullarında yabancı dil eğitimine başlanacağını kaydetti.

Programda konuşan Konaklı, İngilizce eğitiminin küreselleşen dünyada büyük önem kazandığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konunun önemine uygun çalışmalar içerisinde olduklarını kaydetti. Okullarda verilen yabancı dil eğitimi ile öğrencilerin konuşulanı ve okuduğunu anlayabilecek seviyeye getirmeyi hedef edindiklerinin altını çizen Konaklı, Türkiye’de verilen ingilizce eğitimini yeterli görmediklerini ancak başka ülkelerle kıyaslandığında çok da geride olmadıklarını gözlemlediğini vurguladı. Okullara konulan bilgisayarlar ve internet ağı ile ingilizcenin kullanımını da artırdıklarını belirten Konaklı, Bakanlık olarak lise eğitiminin 4 yıla çıkması ile yabancı dil eğitimine daha da ağırlık vermeye başladıklarını söyledi.

Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz ise programda yaptığı konuşmada, ülke için en önemli konuların başında gelen eğitimin bir parçası olarak nitelendirdiği yabancı dil eğitiminin önemine işaret etti. Dünyanın sanal bir pazar haline geldiğini belirten Vali Daşöz, bu pazarda yerini almak için yabancı dil bilmenin şart olduğunu kaydetti. Bugün yetişen öğrencilerin kendi dillerinin yanısıra iki yabancı dil bilmesinin de şart olduğuna işaret ederek, “Böyle bir ortamda bizim için önemli olan çocuklarımızın geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Yabancı dil olmadan dünyada bilim ve teknoloji adına ortaya konulanları elde edilmesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise uluslararası ilişkilerin giderek yoğunlaştığı günümüzde yabancı bil bilmenin bir zorunluluk haline geldiğinin altını çizerek, yabancı diller arasında da ingilizcenin ağırlıklı olarak öne çıktığını kaydetti. Bulut, ülkemizde yabancı dil eğitimi için harcanan zaman ve çabaya rağmen verilen eğitimin yeterli olmadığını kaydetti.

Beşer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mahmut Çeliktürk, eğitim ve öğretime yapılan yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunun altını çizdi. Çeliktürk ayrıca yabancı dil eğitiminin önemine vurgu yaptı. Yapılan konuşmaların ardından öğretmenlere ingilizce eğitimi hakkında seminer verildi. Programda ayrıca yabancı dil eğitim kitapları satan yayın evleri de tanıtım yaptılar.