İlköğretime kayıtlar internetten yapılacak

İlköğretim okullarına 1 Haziran 2006’da başlayacak kayıtlar, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Adana’da internet üzerinden alınacak.

Böylece, velilere kayıtlarda kolaylık sağlanırken, zorla bağış almanın da önüne geçilecek.

Projenin teknik altyapısını yürüten MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, e-devlet uygulamalarının gün geçtikçe yaygınlaştığına dikkati çekerek, bu konuda MEB ile İçişleri Bakanlığı’nın Mernis sisteminde önemli bir veri bankası oluştuğunu anlattı. Bu verileri aktif şekilde kullanmak istediklerini dile getiren Aktürk, internetten kayıt projesine veri bankasının önemli altyapı sağladığını kaydetti. Aktürk, kayıt dönemlerinde bazı velilerin çocuklarını, ikametlerinin bulunduğu yerdeki okulun yerine başka bir okula kaydettirmek istediklerini, bunun da sıkıntılara yol açtığını vurguladı. Mevcut sistemde ikamet adresine en yakın okula kayıt yaptırmanın zorunlu olduğunu; ancak buna uyulmadığını söyleyen Aktürk, “Bir okulun kapasitesi belli. ‘Bu okula şu kadar öğrenci kayıt yaptırır’ diyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz harita üzerinden belirlediğiniz rakamla kayıtlardan sonraki rakamlar tam çakışmıyor. Veliler, oturdukları yerdekine değil, başka bir okula kayıt yaptırmak istiyor.” dedi. Projeyle bunun önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade eden Aktürk, internetten kayıtlarda ‘ikamete en yakın okul’ durumunun göz önünde bulundurulacağını aktardı.

Aktürk, projenin İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Adana’da, Haziran 2006’da başlayacak kayıtlarda pilot olarak uygulanacağını bildirerek, projede, e-devlet uygulamasında elde edilen verilerin yanı sıra Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kayıtlarını da esas alacaklarını belirtti. Ankara’daki deneme çalışmalarını bu ay sonuna kadar bitireceklerini belirten Aktürk, bu çalışmayı gelecek ay da diğer pilot illerde yürüteceklerini söyledi. Aktürk, “Sistem mayısın ortalarına doğru hazır olacak. Haziranın başında da kayıtları alır hale geleceğiz.” bilgisini verdi. İnternetten kayıt projesinin şu anda sadece ilköğretim okullarında uygulanacağını bildiren Aktürk, bu sistemi daha sonra tüm illere yaygınlaştıracaklarını, küçük illerde uygulamanın daha kolay olacağını kaydetti. Aktürk, bu sistemin liseler için de uygulanıp uygulanmayacağının henüz belli olmadığını kaydetti.

Kayıt parası dönemi bitiyor

Okul çağı gelen çocukların TC kimlik numaralarıyla ikametlerine en yakın okul eşleştirilecek ve çocukların listesi internetten ilan edilecek. Çocuğunun ismini internette gören veli o okula gidip ön kayıt yaptıracak. Okul müdürü, yöneticileri hiçbir şekilde ‘senin kaydını almıyorum’ diyemeyecek. Kayıt yapmak için para istenen dönem bitecek.