İlköğretimlilere ergenlik eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nca başlatılan Ergenlik Dönemi Değişim Projesi (ERDEP) kapsamında Adana'daki ilköğretim okullarının 6 ve 7. sınıfındaki öğrencilere ve velilerine ergenlik dönemi ile ilgili eğitim verilecek.

Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Uçman, Sabancı Anadolu Tekstil Meslek Lisesi’nde düzenlenen toplantıda, projeyle öğrencilerin ergenlik döneminde karşılaştıkları sorunları sağlıklı ve mutlu yaşayarak atlatmasının hedeflendiğini belirtti.

Projenin öğrencileri, anne babalarını ve öğretmenleri kapsadığını kaydeden Uçman, “Öğrencilere ergenlik döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişiklikler anlatılacak. Karşılaşılan sorunların sağlıklı ve mutlu yaşanarak aşılması ve daha bilinçli toplum oluşturulması temel amacımızdır.” dedi.

Proje Koordinatörü Mualla Şimşek de 2 ay sürecek seminerlerin 1993 ile 1998 yılları arasında yapılan değişim projesinin devamı olarak başlatıldığını kaydetti.

O dönemde 10 bin 204 okulda verilen eğitimden 2 milyon 150 öğrencinin faydalandığını söyeyen Şimşek, “Yapılan ankette kızların yüzde 55’i vücudunda oluşan değişiklikleri annesiyle paylaşırken, yüzde 2’sinin öğretmenlerine anlattığı belirlendi. Eğitime katılanların yüzde 97’si de eğitimin devam etmesini istedi. Eğitimcilere ve öğrencilere velilerinin de bulunduğu ortamda ergenlik dönemi ile ilgili eğitim verilecek. Bir yılda 40 vilayette bu eğitim veriliyor. 2 yılda bir aynı ilde tekrarlanıyor.” şeklinde konuştu.

Eğitimci Müberra İbili de öğretmen ve idarecilere yapılacak eğitimle ilgili bilgi aktardı.