Ilkokul mezunlari siddet kurbani.

Diyarbakir Barosu’nun “Herkes için Adalet projesi” kapsaminda “siddet, kötü muamele ve iskenceye iliskin degerlendirmeler, tutumlar ve deneyimler” konulu bir anket düzenledi. Diyarbakir’in farkli semtlerinden 713 kisiyle yüz yüze görüsülerek hazirlanan anket; bölgeler arasindaki farkliliklari ve benzerlikleri ortaya çikarmak için Izmir’de de yapildi.

Prof. Dr. Melek Göregenli tarafindan hazirlanan anket sonuçlari Diyarbakir Barosu tarafindan bir kitap haline getirildi. Her iki ilde de benzer cevaplarin verildigi ankete Diyarbakir’da kadinlarin yüzde 41’i, erkeklerin ise yüzde 59’u katildi.

Anket sonuçlarina göre, vatandaslarin sözel ve fiziksel siddeti en fazla polisten ve diger güvenlik güçlerinden gördügü, bunu ailede, okulda ve askerde üstlerden gelen siddetin izledigini dile getirdikleri bildirdi. Egitim düzeylerine göre ise, sözel ve fiziksel siddete en fazla maruz kalanlarin da ilkokul mezunlarinin olduklari belirlendi.

Ankette, en çok etkilenilen siddet türünde polis ve aile ilk sirayi aldi. “Türkiye’de iskence varmi?” sorusuna, katilimcilarin yüzde 95’i “evet” derken, “iskence nerelerde yapiliyor ?” sorusuna ise, yüzde 90.6’si “Karakolda ve poliste” cevabini verdi.

Ankette, iskencenin önlenmesi için basta demokratiklesme olmak üzere; zihniyet degisikligi, baris ve kollukla ilgili önlemler siralandi. Ankete katilanlarin yüzde 44’ü yasal haklarini bildiklerini, yüzde 56’si da yasal haklarini bilmedigini belirtirken, “Hak arama nedenlerini” hukuka güvensizlik, güvenlik güçlerinden korku, anadil engeli, ayrimcilik-dislanma, bürokrasi ve maddi nedenler olarak açikladi.

Ankete katilanlarin büyük bölümü,Türkiye’de iskence olduguna ve hep var olacagina inaniyor. AB’ye girdigimizde bile Türkiye’de iskencenin ortadan kalkacagina inanmadiklarini belirten katilimcilar, iskencenin ancak güvenlik güçlerinin egitimiyle önlenebilecegine dikkat çekti. Iktidarlarin yeterli önlemleri almasi halinde iskencenin ortadan kalkacagina inaniyor.

Anketleri kapsayan 150 sayfadan olusan ve 2024 adet bastiralin kitap önümüzdeki günlerde Türkiye’deki barolara ve sivil toplum örgütlerine dagitilacak. Konuyla ilgili olarak Diyarbakir Barosu Insan Haklari Merkezi Ihsan Yildiz, siddet ve kötü muamele ile bu yöndeki tutumlari arastirdik.” seklinde konustu.

Daha önceden Izmir’de yapilan anketi burada yapmalarinin nedenini, “2 farkli ilin insanlarinin tutum ve deneyimlerini görmek olarak” açiklayan Ihsan Yildiz, “2 farkli kentte iskenceye iliskin insanlarin ayri olmasina ragmen sorulara verdikleri cevaplardan ortaya çikan yüzdelik çok yakin. 2 farkli ilden insanlarin tutum ve deneyimlerini gördük. O anlamda bilimsel ve deneylimli bir çalisma oldu” dedi.

FARKLI ISTATISTIK

Tamamen profesyonel ve güvenilirliligi olan bir anket yapildigini belirten Yildiz, “Belli bir bölge hedef alinmadan, farkli semtlerden kadin erkek ve yas dengesine dikkat ederek anketin yapildi” seklinde konustu.