‘İmam hatipli diye hadi git mi diyecektik’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde Çocuk Meclisi'nin TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı toplantı sırasında 21 yaşındaki bir imam hatip öğrencisinin konuşmasına yönelik eleştirilere sert cevap verdi.

TBMM Başkanlık Divanı toplantısı sonrasında bir gazetecinin, “23 Nisan Çocuk Bayramı’nda 21 yaşındaki bir imam hatip öğrencisinin Meclis’te konuşarak siyasi içerikli mesajlar vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sorması üzerine Bülent Arınç, Okul Meclisi projesinin üç yıldır başarı ile uygulandığını belirterek, bu projenin BM tarafından tüm dünya parlamentolarına örnek demokrasi projesi olarak gösterildiğini hatırlattı. 13 milyon öğrencinin oy kullanarak kendi başkanlarını ve Öğrenci Meclisi’ni seçtiği projenin alkışlanması gereken bir proje olduğunun altını çizen Arınç, “Türkiye’de alkışlayan çıkmazsa BM’de çıkar” diye konuştu.

İmam hatip liselerinin Tevhidi Tedrisat kanunundan bu yana eğitim verdiğini anlatan Arınç, sözkonusu öğrencinin kendi okulunda öğrencilerin oyuyla başkan seçildiğini, yine öğrencilerin oyuyla ilini temsil etmeye hak kazandığını kaydetti. Seçimle kendi ilini temsil etmeye hak kazanan bir öğrenciye, “Sen nerde okuyorsun, şurda mı, o zaman hadi git” diyemeyeceklerini vurgulayan Arınç, “Bu öğrenciyi biz seçip getirmedik. Bu çok ayıp bir şeydir” dedi.

Öğrencinin 21 yaşında olmasıyla ilgili eleştirilere cevap veren Arınç, öğrencinin yaşının değil, okulunda öğrenci olup olmamasının önemli olduğunu kaydetti. “Ben onun yaşına değil öğrenci olup olmamasına bakarım” diyen Arınç, “Herhalde öğrenci olmasaydı Milli Eğitim de aday yapmazdı. Kendi okulunda öğrenci olduğuna göre yaşının önemi yok” şeklinde konuştu.

Yaptığı konuşmanın içeriğiyle ilgili eleştirelere cevap veren Arınç, “Yaptığı konuşmada, ‘haklarımızı sonuna kadar alacağız’ demiş. Siz o kürsünün Anayasa’nın 83. maddesi gereğince hür bir kürsü olduğunu, söylenenlerden dolayı kimsenin suçlanmayağını bilmiyor musunuz? Bilmiyorsanız öğrenin. Bizim ona müdahale etme hakkımız yok” dedi.