İmam nikahına pedofili davası açıldı

İki gencin imam nikahı Almanya’da günün konusu oldu.

14 yaşındaki Özlem’le Berlin’de imam nikahıyla evlenen Murat, çocuk tecavüzü suçundan mahkemeye çıkacak. Almanya’da 16 yaşından küçük kızlarla aile onayı bile olsa evlenme izni verilmiyor.

Almanya’da iki Kürt asıllı gencin aşkı ülkeyi karıştırdı. Berlin’de yaşayan 14 yaşındaki Özlem ile kendisinden 5 yaş büyük olan sevgilisi Murat, ailelerin anlaşması sonrasında imam nikahı ile evlendi. Murat’ın ailesi Özlem’in babasına kızlarının gelinleri olması karşılığında 15 bin 500 euro başlık parası verdi. Ancak evliliklerinin daha ilk aylarında başlayan kavgalar sonunda Murat ile Özlem arasında çıkan bir tartışmada küçük gelin kocasından dayak yedi ve evden kaçarak ailesine sığındı. Ancak Özlem hamileydi. Murat’ın ailesi verdikleri başlık parası nedeniyle Özlem’in ve doğan çocuğun “kendilerine ait” olduğunu savunarak bir avukata gitti.

Ancak olayın yargıya taşınması Almanya’da skandal olarak nitelendirildi. Almanya’da 16 yaşından küçük kızların ailelerin onayı dahi olsa evlenemiyor olmasından dolayı Alman gazeteleri olayı internet sitelerinde manşete çıkardı.

Velayete mahkeme kararı

Şimdi Murat’ın, küçük yaşta çocuğa tecavüz suçundan (pedofili) mahkemeye çıkacağı belirtiliyor. Berliner Zeitung gazetesine konuşan Özlem’in babası başlık parası uygulamasının “kendi kültürleri için çok normal olduğunu” açıkladı. Çocuğun doğumunda hangi aileye verileceğine ise Alman Aile Mahkemesi karar verecek.

VATAN