İmamlara bara pavyona gitmeme cezası

GAZİANTEP’te yönetiminde oldukları kooperatifin genel kurulunu zamanında yapmayıp, usulsüz üye çıkardıkları ileri sürülen 3 cami imamı, 25 gün bara pavyona gitmeme cezasına çarptırıldı.

Aksa Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulunda iken 2001’de genel kurulunu zamanında yapmayarak evrak ve defterleri ilgili yerlere teslim etmedikleri, ayrıca usulsüz üye çıkardıkları gerekçesiyle 1163 Sayıyı Kooperatifler Yasası’na muhalefet ettikleri ileri sürülen cami imamları N.B., SG. ve M.P. hakkında Gaziantep 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Tutuksuz yargılanan imamlar, dün yapılan son duruşmaya katılmadı. Sanıkların avukatı Metin Kınacılar, karar duruşmasında, suçun zaman aşımına uğradığını savunup, aksi kanaate varılması durumunda verilecek cezanın ertelenmesi talebinde bulundu.

Mahkeme Hakimi Ahmet Karabulut, önceki duruşmalarda suçlamaları kabul etmeyen 3 imama önce 3’er ay hapis 141’er YTL para cezası verdi. Duruşmadaki iyi halleri, sabıkasız oluşları ve suçun işleniş biçimi nedeniyle 25’şer gün hapis ve 117’şer YTL para cezasına düşürdü. Hapis cezası da 25 gün bar ve pavyonlara gitmeme cezasına çevrildi. Cezalar, imamların geçmişteki iyi halleri ve sabıkasız oluşları nedeniyle ertelendi.

Sanıkların avukatı Metin Kınacılar, ‘ilginç’ olarak değerlendirdiği kararın Türkiye’de ilk olabileceğini belirterek, “Müvekkillerimin barla, pavyonla bir ilgisi zaten olamaz. Ama, mahkemenin takdiri, böyle bir ceza verdi ve erteledi. Cezayı ertelenmiş olmasına rağmen temyiz edeceğiz” dedi.