‘İmdat kızak ambulans’

Muş'un Ağıllı Köyü'nde hastalanan anne ve bebeği 10 saatlik zorlu yolculuktan sonra Muş'a ulaştırılırken, köylüler yakalandıkları tipiden canlarını zor kurtardı.

Köylüler tarafından sabahın ilk ışıkları ile kızağa bindirilerek Muş’a getirilen anne ve bebeğini zor şartlar altında Muş’a ulaştırmayı başaran köylüler, yolda yakalandıkları tipiden son anda kurtuldu.

Kış mevsiminde yolu 6 ay kapalı olan Ağıllı Köyü’nden Muş’a kızakla getirilen hasta çetin kış şartlarında kırsal kesimde yaşamanın zorluğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ağıllı Köyü’nde yaşayan ve 2 ay önce doğum yapan Deniz Çakır, geçirdiği kanama nedeni ile önceki gün hastalandı.

Sürekli olarak baygınlık geçiren ve sancı çeken Deniz Çakır, tedavi edilmek için saat 05.00 sıralarında kızakla yola çıkarıldı. Köyden kalabalık bir gurup tarafından yolun yarısına kadar getirilen anne Deniz Çakır ve bebeği, daha sonra 7 kişilik bir gurup tarafından Muş’a ulaştırılmaya çalışıldı.

Çavuştepe mevkiinde yoğun bir tipiye yakalanan köylüler, yollarını kaybetti. Daha sonra büyük uğraşlar sonucunda yollarını yeniden bulup tipiden kurtulan köylüler, 10 saat sonra Muş’a ulaşmayı başardı.

Kale Mahallesi’nde bekleyen 112 acil servis ambulansına bindirilerek Muş Devlet Hastanesi’ne ulaştırılan Anne Deniz Çakır ve 2 aylık bebeği tedavi altına alındı. Muş Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde ilk müdahalesi yapılan Deniz Çakır ve bebeği daha sonra taburcu edildi.

Çok zor şartlar altında yaşadıklarını ve her yıl köylerinde bir hastanın olması durumunda kızakla Muş’a getirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Sadrettin Yasun, 10 saatte Muş’a ulaştıklarını ve tipide boğulma tehlikesi atlattıklarını söyledi.

Sabahın ilk ışıkları ile yola koyulduklarını anlatan Sadrettin Yasun, “Köylülerin de bize yardım etmesi ile birlikte yolun yarısına kadar hastayı yaklaşık 50 kişi ile getirdik. Daha sonra bizimle birlikte gelen köylüler geri döndü. Biz yolumuza devam ettik. Çavuştepe mevkiinde tipi sebebiyle zor anlar yaşadık. Hastayı hastaneye getirelim derken neredeyse biz hayatımızdan olacaktık. Çok zor şartlar altında Muş’a ulaşmayı başardık.” dedi.

Hasta ile birlikte Muş’a gelen Halis Süne ise tipide boğulma tehlikesi atlattıkları belirterek, “Bizim yolumuz kış mevsiminde tamamen kapalı oluyor. Bizde hastalarımızı mecburen kızakla getirmek zorunda kalıyoruz. Hastalanan Deniz Çakır’ı Muş’a getirmek çok zor oldu. Çünkü tipiye yakalandık ve neredeyse yolumuzu bulamayacaktık ve canımızdan olacaktık.” dedi.

Anne Deniz Çakır’ın eşi Abdulsamet Çakır da, köylerinde sağlık ocağı bulunmadığını ve köylerine yakın olan Üçevler Köyü’nde bulunan sağlık ocağının da gerekli teçhizatın ve personelin bulunmadığını söyledi.

Hastaların mecburen Muş’a getirmek zorunda kaldıklarını anlatan Abdulsamet Çakır, “Eşim hastalandı. Çocuğumda zaten rahatsızdı. Bu sebeple hastaneye getirmek zorundaydık. Sabahın ilk ışıkları ile yola koyulduk ve 10 saat sonra Muş’a ulaşabildik. Aslında dağda pek fazla kar yok. Yani bezim yolumuz aslında ulaşıma açılabilir.” diye konuştu.