IMF ‘Anne’siz kalıyor

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in görev süresi 31 Ağustos'ta doluyor.

Fon Başkanı Rodrigo Rato da Krueger’in kurumda büyük ve önemli iz bırakacağını belirtti. IMF’de günlük işleri ve öncelikli konuları birinci başkan yardımcısı götürüyor. Başkan ise daha sembolik önem taşıyor. 72 yaşındaki Krueger’in yerine kimin atanacağı henüz bilinmiyor.

Dreamliner, 4 Mayıs’ta Türkiye’de

Amerikan havacılık ve uzay şirketi Boeing, yeni modeli ‘787 Dreamliner’ı 4 Mayıs’ta Türk havacılara tanıtacak. Tanıtım için organize edilen dünya turunun Amsterdam ve Paris’ten sonraki durağı İstanbul olacak. Model, multimedya gösterisiyle tanıtılacak. Firmanın ‘en başarılı yeni modeli’ olarak gösterilen 787 Dreamliner, 2 yılda 26 havayolu şirketinden 350 kesin sipariş aldı. Son olarak Pasifik Hava Yolları’nın 3’ü opsiyonlu 8 sipariş verdiği 787 için bugüne kadar alınan 350 siparişin toplam değeri 50 milyar doları aştı.

Yurtdışı çıkış yasağında sınır arttı

Yurtdışına çıkış yasağı konulmasını gerektiren borç tutarı, 15 bin YTL’den 25 bin YTL’ye yükseltildi. Yeni tebliğin yürürlüğe girmesiyle yurtdışına çıkışlara engel olan borç tutarı 25 bin yeni liraya çıkacak. Bu arada borcu 25 bin YTL’nin altında kalan ve daha önce yurtdışına çıkış izni verilmeyenler tespit edilerek, konulan tahditlerinin kaldırılması yönünde emniyet müdürlüklerine bildirimde bulunulacak.

Kaçak akaryakıta sıkı takip sürüyor

Akaryakıt kaçakçılarına yönelik son 5 yılda düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 15 milyon litre kayıtdışı yakıt ele geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre akaryakıt kaçakçılığı ithalat, ihracat, transit ve antrepo rejimlerinin suiistimali ile ortaya çıkıyor. Bu konuda 2 bin 500 civarında kişi hakkında yasal işlem yapılırken, operasyonlarda 15 milyon litre civarında kaçak akaryakıt ele geçirildi.