IMF ile 6’ıncı gözden geçirme başlıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti'nin, Stand-By düzenlemesinin 6. Gözden Geçirme çalışmaları için önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, IMF ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesinin 6. Gözden Geçirmesi çalışmaları ve IMF’nin mutad 4. Madde görüşmeleri kapsamında Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki bir heyet 1 Mart’ta Türkiye’deki temaslarına başlayacak.
Açıklamada, söz konusu heyetin 4. Madde kapsamındaki görüşmelerine bir süre için IMF İcra Direktörlerinden Willy Kiekens ve Avrupa Bölümü Direktör Yardımcısı Susan Schadler’ın da katılacağı, heyetin İstanbul’da temaslarda bulunduktan sonra, 5 Mart tarihinde Ankara’da resmi görüşmelere başlayacağı belirtildi.
Hazine açıklamasında, 6. Gözden Geçirme çalışmaları kapsamında, son makro ekonomik durum ve beklentiler, bu çerçevede 2006 yıl sonu kamu maliyesi gerçekleşmeleri, 2007 yılı para politikası ve kamu maliyesi program hedefleri ile yapısal reformlar konusundaki son gelişmelerin ele alınacağı belirtilirken,heyetin ziyareti sırasında 6. Gözden Geçirme’nin yanı sıra, IMF’nin ana sözleşmesi gereğince tüm üye ülkelerle düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği 4. Madde görüşmelerinin de yapılacağı bildirildi.
4. Madde görüşmeleri kapsamında ülkelerin orta ve uzun vadeli ekonomi politikalarının değerlendirildiği belirtilen açıklamada, bu kapsamda, IMF heyetinin kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle de görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.