IMF tekstildeki KDV indiriminden rahatsız

Tekstil sektöründe KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesine Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) tepki geldi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise “Tekstildeki vergi indiriminin zararı yoktur, aksine çok yararı vardır ve ekonomik dengeleri de bozmaz.” dedi. IMF Sözcüsü Tom Dawson ise son günlerdeki kur tartışmalarına yönelik olarak, Türkiye’nin kur rejiminde bir problem olmadığını söyledi. Dawson, Türk Lirası’nın değer kazanmasının bir çeşit güvenoyu olduğunu kaydetti.

Hazır giyimciler Saraçoğlu’nu protesto etti
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon Fasoncuları Derneği’ne üye bir grup tekstilci, Koç Holding’in Nakkaştepe’deki binasının önünde eylem yaparak siyah çelenk bıraktı. Eylemciler, Koç Holding Finansman Grubu Başkanı Rüşdü Saraçoğlu’nun bir televizyon kanalında, “Tekstil sektörü ölecek, sun’î tedbirlerle yaşatamazsın. Allah’tan ki hükümet gayet akl-ı selim içinde bu talepleri fazla ciddiye almıyor. Türkiye’de kur lobisi var.” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Kredi katlarına kimlik numarası nisanda başlıyor
Çipli kartlarla birlikte dört basamaklı kişisel kimlik numarası (PIN) kullanımının da alışveriş noktasında zorunlu hale getirilmesinde Türkiye, Avrupa’nın en önde gelen ülkeleri arasına girdi. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, 31 Mart 2006’ya kadar pazardaki kredi kartlarının yüzde 68’inin, POS’ların yüzde 95’inin ve ATM’lerin yüzde 35’inin uyumlaştırılacağını belirterek, “Chip&PIN’e İngiltere’den sonra en hazır ülke Türkiye oluyor.” dedi.

Metro, elektronik market zinciri açacak
Alman perakende şirketi Metro AG, elektronik mağazacılık alanındaki önemli markalarından Media Markt ile de Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Zygmunt Mierdorf, önümüzdeki dönemde yeni markalarıyla Türkiye’ye yatırım yapacaklarını bildirdi. Mierdorf, “Bunlardan biri Media Markt. Ancak henüz doğru zamanlamaya karar veremedik. Zaten bunun dışında Türkiye’de bulunmayan markamız kalmıyor. Metro Cash & Carry, Real, Media Markt ve Praktiker ile Türkiye’de var olacağız.” dedi.

TMSF, Nergis Holding’in iştirak payını satıyor
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cavit Çağlar’a ait Nergis Grubu’ndan devraldığı Yasemin Turizm ve Ticaret’te bulunan yüzde 25 oranındaki iştirak payını satışa çıkardı. 2 milyon 500 bin YTL nominal değerli iştirak payının muhammen bedeli 9 milyon 500 bin yeni lira. Yatırımcıların tekliflerini 29 Mart 2006 tarihi mesai bitimine kadar vermeleri gerekiyor. Verilecek kapalı teklif zarfları 30 Mart’ta ihale komisyonunca teklif sahipleri huzurunda açılacak.

Moody’s: Kredi notu kısa vadede değişmez
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Başkan Yardımcısı Lindow, Türkiye’nin kredi notunun kısa vadede değişmeyeceğini, görünümün olumlu olması için kur ve borç düzeyi gibi bazı makroekonomik verilerin düzelmesi gerektiğini söyledi. Lindow, Türkiye’nin koşullarında sermaye hareketlerine kısıtlama getirilmesinin zor olacağını ifade ederken, sosyal güvenlik reformunun yasalaşmaması halinde hayal kırıklığı yaşayacaklarını da kaydetti.

Eurodizelin pompa fiyatına 3 kuruş zam
Tüpraş, Eurodizel olarak bilinen düşük kükürtlü (50 PPM) motorinin rafineri çıkış fiyatına zam yaptı. Düşük kükürtlü motorinin çıplak metreküp rafineri çıkış fiyatı, yüzde 3,9 oranında artarak 655,71 YTL’den 681,04 YTL’ye yükseldi. Bugünden geçerli zammın pompa fiyatlarına yüzde 1,6 civarında yansıması bekleniyor. Bu da yaklaşık 3 kuruşa tekabül ediyor. Motorinin ‘vergili’ rafineri çıkışı metreküpte 1.869,10 YTL’den 1.898,99 YTL’ye çıktı.