IMF zaman kaybından başka bir şey değil!

Rogers, IMF ile anlaşma yapılmasını doğru bulmuyor ve para için başka kaynaklar bulma önerisi yapıyor.

JIM ROGERS Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun çok sayıdaki ülkeden daha iyi durumda olduğunu düşünüyor. 2008 yılından bu yana IMF ile anlaşma yapıp yapmayacağı belli olmayan Türkiye’ye bir de tavsiyesi var Rogers’ın. Rogers’a göre olası bir kredi anlaşması için IMF ile yapılan görüşmeler tam anlamıyla ‘zaman kaybı’. “IMF’ye başvurup kredi almak, zaman kaybından başka bir şey değil. Bu söylediğim Türkiye kadar diğer ülkeler için de geçerli” diyen dünyanın önde gelen yatırımcılarından Rogers, IMF’den para alınarak üstesinden gelindiği düşünülen sorunların, birkaç yıl geçtikten sonra tekrar problem olarak geri döndüğüne dikkat çekiyor. Türkiye’nin krediye ihtiyacı varsa alternatif yollara başvurmasının daha yararlı olacağını düşünen Rogers, bunun için Çin, Japonya gibi dünyanın hızla yükselen ekonomi devlerini adres olarak gösteriyor.

Kitapları Çince’ye bile çevrildi

Jim Rogers’ın yatırım ve emtia piyasalarıyla ilgili yazdığı kitaplar dünyada büyük ilgi gördü. ‘Çocuğuma bir Armağan: Bir BabanınYaşam ve Yatırım Dersleri’ ile ‘Kristal Küre’ adlı kitapları Çince’ye de çevrildi. 3 defa dünya turuna çıkan Rogers’ın ziyaret ettiği ülkelerdeki anıları da ‘Kapitalist Serüven’ ve ‘Motosikletçi Yatırımcı’ adlı kitaplarda topladı.

Jim Rogers kimdir?

1942 doğumlu ABD’li yatırımcı Jim Rogers, ünlü spekülatör George Soros ile Quantum Hedge Fund’u kurarak adını duyurdu. Daha sonra Soros ile yollarını ayırdı. 1998’de kendi adını taşıyan Uluslararası Emtia Endeksi’ni kurdu. Halen Rogers Holding’in yönetim kurulu başkanı olan ünlü fon yöneticisinin 28 ülkede yatırımları bulunuyor. Rogers, eski ortağı George Soros gibi dünya piyasalarına yön veren isimler arasında gösteriliyor.

Dünya turunda Kapadokya’yı gezdi

JİM Rogers, yatırımcı yanı kadar yazdığı kitaplar, üniversitelerde verdiği dersler ve eşi ile birlikte çıktığı dünya turu ile de gündeme geldi. Gerçekleştirdiği seyahatle Guinness Rekorlar Kitabına da giren Rogers, 1999 yılında çıktığı dünya turunu bin 101 gün sonra tamamlayarak 5 Ocak 2002’te New York’taki evine yeniden dönmüştü. 6 kıtada 116 ülkeyi eşi Pige ile birlikte gezen Rogers, toplam 245 bin kilometre yol katetti. Dünya turu sırasında Türkiye’den de geçen Rogers, İstanbul’dan Kapadokya’ya ülkeyi bir baştan bir başa dolaşmıştı.

SABAH