IMF’den çok çarpıcı Türkiye yorumu

Dünya ekonomik görünümü raporunu açıklayan IMF, Türk ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü çarpıcı bir yorumla açıkladı.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ”Dünya Ekonomik Görünümü” raporuna göre, 2009 yılında yüzde 4.7 oranında daralan Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 5,2 büyüyecek. Raporda 6 ay önceki yüzde 3.7 olan büyüme tahminini revize eden kuruluş, küresel iyileşmenin beklenenden daha iyi olduğunu, Avrupa’da en fazla büyüyen ülkenin Türkiye olacağını dile getirdi.

MALİ TEDBİR GEREK

IMF’ye göre Türkiye’nin 2011 yılı büyümesi ise yüzde 3.4 seviyesinde gerçekleşecek. 2010 yılında enflasyon yüzde 9.7 olurken, cari işlemler açığı ise yüzde 4 seviyesinde oluşacak. Küresel ekonomi 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 4.5 seviyesinde büyüyecek. Gelişmiş ekonomilerde büyüme 2010 yılında yüzde 2,25, 2011 yılında ise yüzde 2.5 olacak ama söz konusu ekonomilerdeki iyileşme daha yavaş olacak. Raporda, orta vadede mali stratejilerine acil ihtiyaç olduğu, gelişmiş ekonomilerdeki gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yaklaşık yüzde 9’una çıkan mali açıkların 2014 yılında yüzde 100’a ulaşabilelceği öngörüldü. Raporda, gelişmiş ekonomilerde işsizliğin 2011 yılına kadar yüzde 9 sevilerinde seyredeceği belirtildi.

BANKALARA KATI KURALLAR iSTEYECEK

İngiliz basını, IMF’nin bankalara katı kurallar getireceğini öne sürdü. Guardian gazetesi, IMF’nin dünyanın en büyük bankalarını kâr ve ücretlerini vergilendirerek küçültmeyi amaçlayan sert önlemler önerdiğini ancak bankaların buna hazırlıksız olduğunu yazdı. Financial Times bütçe açıkları konusunda yeni bir fırtınanın yaklaşmakta olduğunu öne sürerken, BBC de IMF’nin bu hafta yapılacak G20 toplantılarında, bankalara iki aşamalı ek vergi getirilmesini önereceğini savundu.

BUGÜN