İmitasyon tarihi eserlerle dolandırıcılık yapan çete çökertildi

Erzurum, İzmir, Diyarbakır, Çorum, Siirt, Şırnak ve Batman'da vatandaşları imitasyon tarihi eserlerle dolandırdıkları iddiasıyla 14 kişi eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla yakalanıp gözaltına alındı.

Erzurum, İzmir, Diyarbakır, Çorum, Siirt, Şırnak ve Batman’da vatandaşları imitasyon tarihi eserlerle dolandırdıkları iddiasıyla 14 kişi eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla yakalanıp gözaltına alındı.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü KOM şube ekipleri ülke genelinde saf ve yaşlı vatandaşları imitasyon tarihi eserler aracılığıyla dolandırdığı iddiasıyla 14 kişiyi yakaladı. Yakalanan zanlılar ile birlikte çok sayıda altın rengine boyanmış imitasyon heykelcik, küp ele geçirildi. Zanlıların kırsalda yaşayan yaşlı ve dini inançları yüksek kişileri gözlerine kestirip güvenlerini kazandıktan sonra arazilerinde önceden gömdükleri imitasyon eserleri çıkartıp yine bu kişileri sattığı belirtildi. Zanlıların 800 bin lira kadar ülke genelinde vatandaşları dolandırdığı tespit edildi.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan ve aralarında suç örgütü lideri olduğu iddia edilen B.U. ile birlikte S.B., İ.Y.,Y.S., S.B., Z.Y., E.B., S.İ., E.G., H.K., M.A.,A.K., M.E.U ve E.O isimli zanlılar, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla Erzurum adliyesine sevk edildi.