İmza kampanyalarıyla e-mailler satılıyor

Sanal âlemde bazen birilerine yardım, bazen de bir olaya tepki amacıyla gayet normal gibi gösterilerek gönderilen e-mail kampanyalarıyla kişilerin kullandığı e-maillerin çalınarak başkalarına satıldığı belirtiliyor.

Sitelerde düzenlenen sanal imza kampanyalarına iyi niyetle katılan kişilerin e-maillerinin para karşılığı reklam firmalarına satıldığına dikkat çeken İnternet Kullanıcıları Derneği 2. Başkanı Hakan Topuzoğlu, “Nasıl ki telefon rehberleri düzenleniyorsa art niyetli kişilerce de e-mail rehberi düzenlenerek satılıyor. Bu kampanyalar sadece e-posta adreslerinin ele geçirilmesi için bir tuzak. Sitelerdeki Türkiye ile ilgili ya da başka bir konuyla alakalı kampanyaya katıldığınızda, sizden adınız ve e- mail adresiniz isteniyor. Bu adresler de derlenerek reklam firmalarına ve internette kendi reklamını yapmak isteyen firmalara para karşılığı satılıyor. Siz bütün bunlardan habersizken, bir anda yüzlerce e-mail gelmeye başlıyor” dedi.

Topuzoğlu, dolandırıcılar, rakiplerini karalamaya çalışanlar, yalan haber yayarak insanların korku ve zaaflarından yararlanmak isteyenlerin mekanı haline gelen sanal alemde, profesyonelce hazırlanan spam mesajlarının, internet kullanıcılarını hem vakit hem de ekonomik anlamda zarara uğrattığını açıkladı.

Avrupa ülkelerinde bu tür mesajları gönderenler hakkında yasal işlem yapılarak ceza ödemeye mahkum edildiğini dile getiren Topuzoğlu, Türkiye’de ciddi bir denetim mekanizmasının olmadığını söyledi.

Topuzoğlu, www.spam.org.tr adresi yetkililerinin yasal olarak işlem yapmasına rağmen birçoğuna yetişemediğini bildirdi.

e-mail adresi toplayabilmenin en kolay yolunun hasta birisine yardım çağrısı içeriği taşıyan e-maillerin olduğuna dikkat çeken Topuzoğlu, “İnternetteki dolandırıcılar, 6 ay ömrü kaldığını duyurdukları kanser hastası bir kız çocuğu için yardım kampanyası açtıklarını, çocuğun kurtarılması için başkalarına mesaj gönderilmesini istiyorlar. Bu yolla yardım zincirinin yayılarak hedeflerine ulaşacağını hesap eden dolandırıcılar, Amerikan Kanser Vakfı’nın gönderilen her mesaj için kanserli çocuğa 3 sent yardım yapacağı iddiasında bulunuyor. Amaç daha fazla e-mail adresini elde etmek. Bir takım firmalar bu yolla, mesajlarını daha geniş kitlelere ulaştırma imkanı bulurken, bazıları da topladıkları e-mail adreslerini para karşılığı satıyor. Böylece, servetine servet katıyor. Bununla birlikte ne olduğu anlaşılamayan ama okunup en az 15-20 kişiye iletilmesi durumunda tutulan dileklerin yerine geleceğini, yapmayan kişilerin ise hayatında çok büyük zorluklarla karşılaşacağını anlatan e-mailler geliyor. Batıl inançları olan insanlar da bu tür maillere çok rahat kanıyor ve istenilenler yapılıyor. Bu e-maillerdeki amaç e-mail adresi toplanmasına yardımcı olmaktır.” diye konuştu.

Yaklaşık 6 aydır sitelerde dolaşan ve kişiden kişiye gönderilen “Bunun için elimizden geleni yapalım en azından maili forward etmeyi üşenmeyelim, sağlıklı günler dilerim” konulu mail aracılığı ile 2 bin kişiye ulaşıldığı belirtiliyor.

Mailin içeriğinde hasta bir çocuğun acilen kana ihtiyacı olduğu ve ne kadar fazla kişiye ulaşılırsa o kadar iyi olacağı anlatılıyor.

Topuzoğlu, spam türündeki iletilerin oluşturduğu sorunları şu şekilde sıraladı; “Email şeklindeki spam, alıcıların göndericiden çok daha fazla masraf yapmasını gerektiren bir özelliğe sahiptir. Tipik bir kullanıcının bir spam mailini almak, tespit etmek ve silmek için sadece 10 saniye harcadığı düşünülürse bile, bu karşılanması gereken ve sadece spam maillerin silinmesi için harcanan 5 bin saatlik bağlantı anlamına gelmektedir. Birçok spam mesajında, bu tür iletiler alınmak istenmiyorsa, bir komut (genelde REMOVE) gönderilmesine ilişkin bir ibare yer alır. Katılmak için kimsenin sormadığı bir uygulamadan, ayrılmak için niçin bir şeyler yapmak gerektiği sorusu göz ardı edilse bile, gönderilerin yoğunluğu arttıkça böyle bir yöntem işe yaramayacaktır. Internet üzerindeki kullanıcıların sadece yüzde 0.1’lik bölümün, günde 100 bin mail gibi ortalama bir oranla spam göndermeye başladığını düşünelim. Bu durumda her kullanıcı günde 100 spam mesajı alacaktır. Eğer kullanıcıların yüzde 1’i spam iletile göndermeye karar verirse, günde her kullanıcıya bin mail gibi bir orana ulaşılmış olacaktır. Gittikçe artan sayıdaki spam göndericisi, spam sitelerinden gönderilen iletilere izin vermeyen çeşitli önlemleri aşabilmek amacıyla iletileri kimi ara sistemler üzerinden göndermektedirler. Bu ise arada kullanılan sistemlerin ağ ve disk altyapısının istenmeyen spam mesajları ile dolmasına yol açar. Bunun da ötesinde ara sistem yöneticileri, spam mesajlarının son alıcılarının şikayetlerine doğrudan maruz kalırlar. Spam iletileri, hemen hemen istisnasız olarak gereksiz iletilerdir. Reklamı yapılan ürünler genellikler değersiz, işe yaramaz, kimi zaman zararlı olabilirler. Spam iletilerinin masrafı düşük olduğundan iletiler gönderilirken bir hedef kitle aranmaz.”

Spam ile savaşırken unutulmaması sakin davranmak ve ortamın gerginleşmesine izin verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Topuzoğlu, “Tehdit, yıkıcılık ve zarar verme, siteyi e-mail bombardımanına tutma, maillerin geldiği adresi e-mail bombardımanına tutmak (ki bu ilgisiz bir kişi olabilir), Ping, SYN-flood veya benzeri yöntemlerle servisin kesilmesini sağlamaya çalışmak, siteyi veya sistemi kırmaya çalışmak, her ne şekilde olursa olsun yasadışı yollarlar site veya sistemin devre dışı kalması yönünde uğraşmak kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalardır.” dedi.