‘İnançlara saygılı laiklik istiyoruz’

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer sol partilerin Türkiye'de yanlış tanatıldığını belirterek, "inançlara saygılı laiklik istediklerini" söyledi.

Fikir Schow proğramının çekildiği sütüdyo Cami ve Kilise resimleriyle süslenmesi dikkat çekiciydi. Zaman Gazetesi Haber Müdürü Ahmet Özay, Deutsche Welle Radyosu Türkçe Bölümü Müdürü Baha Güngör ve Gazeteci Mehmet Canpolat da programa konuk olarak katıldı.

Programda gazetecilerin sorularını cevpalayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DSP olarak İnançlara saygılı Laiklik anlayışını savunduğunu belirtti. Sol partilerin Türkiye’de yanlış tanatıldığını vurgulayan Zeki Sezer “Sağ partilerin alternetifi sağ değil Demokratik Sol Partidir.” açıklamasını yaptı. İnsanların dinlerine bağlı olarak solcu olabileceklerini belirten Zeki Sezer, insanların porblemlerine karşı çözümlerini DSP olarak hazırladıklarını ve bir sonraki seçimlerde barajı geçerek iktidara gelebileceklerini ifade etti

DSP eski lideri Bülent Ecevit’le birlikte başlayan solun dinle içiçe olabileceğini savunan Zeki Sezer, Avrupa Birliği konusunda da DSP hakkında söylenenlerin yalan olduğunu ifade etti. DSP olarak Türkiye’nin AB tam olarak girmesi için eski yıllarda yaptıkları çalışmaları anlatan Zeki Sezer, bugün de parti olarak AB tam olarak girmeyi istediklerini kaydetti. Türkiye’nin bugün AB’den koparıldığını savunan Zeki Sezer, Kıbrıs konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın geçmişte dile getirdiği ifadeleri hatırlattı. Zeki Sezer, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir gün gelir birileri Kıbrıs’daki askerlerinizi çekin denildiğinde Türkiye olarak askerlerimizi Kıbrıs’dan tıpış tıpış çekeriz” ifadesine karşılık Zeki Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben “Kıbrıs’tan askerlerimizi tıpış tıpış çekemeyiz, siz tıpış tıpış gidersiniz” ifadelerini kullandı.

Programa telefonla katılan izleyiciler DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’e sol partilerin niçin birlikte olamadıklarını, Alevilerin durumunu, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının problemlerini, oy kullanma haklarını, Almanya’da eğitim problemlerini sordu. İzleyicilerin sorularını tek tek cevaplayan Zeki Sezer, son birbuçuk yılda üç defa Almanya’ya gelerek bu problemleri yakinen takip ettiğini ve çözümler için çalıştıklarını belirtti. Programda Mediniyetler çatışması, 11 Eylül olayları ve son karikatör krizi sorularına da cevap veren Zeki Sezer, “Müslümanları terörle aynı cümlede buluşturmak doğru değil. Bizim inancımıza göre peygamberimizin karikatörle tasfiri doğru olmadığı için tepkimizi demokratik bir şekilde vermemiz en doğal hakkımızdır. Karikatörü çizeni kınamak en tabi hakkımızdır.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’deki son başörtüsü tartışmalarına da açıklık getiren Zeki Sezer “Başörtüsü kullanan milyonlarca insanımız var. Yazmalı ve yaşmalı kadınlarımızın laik cumhuriyetimizin işleyişinde hiç bir kaygıları yoktur. Ancak inançları sömürüp laikliğe ve dine zarar verenler var. Bu siyasetcilerin dinden elini çekerse başörtüsü problemi çözülür.” değerlendirmesinde bulundu.