İnce: Seçilirsem Hulusi Akar’la çalışmam

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hulusi Akar ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçildiği takdirde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile çalışmayacağını söyledi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran’da yapılacak seçimden galip çıkamaması durumunda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkmayacağını söyledi.

"Ola ki kazanamadım… Sayın Genel Başkan ‘gel danışman ol’ derse danışman olurum, yardımcı ol derse yardımcı olurum. Asla karşısına aday olmam." diyen İnce'ye, "Seçilirseniz, mevcut Genelkurmay Başkanı ile ilişkiniz ne düzeyde olacak?" sorusuna, "Geçici süreli tabii ki çalışırız. O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil." yanıtını verdi.

"Siyasallaşmış bir din, siyasallaşmış bir eğitim, siyasallaşmış bir ordu ve siyasallaşmış bir ekonomi yönetimi. Ordu da öyle. Ne işi var Genelkurmay Başkanının aday olur veya olmaz Sayın Abdullah Gül'ün evinin bahçesine helikopter ile iniyor. Kimsin sen? Ne zannediyorsun kendini? Sök apoletlerini, giy kravatını, gel o zaman aday ol çık karşımıza. Düşünebiliyor musun Türkiye'nin durumunu? Her şey siyasallaşmış." diyen İnce'nin, FOX TV’de gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlardan öne çıkanlar şöyle:

"Ekonomi alarm veriyor, döviz durdurulamıyor. Böyle bir durumda ben cumhurbaşkanı olacağım. Ben çok büyük bir zorlukla karşı karşıya olacağını biliyorum. Bunun farkındayım, bilincindeyim ama bu ürkütmüyor beni. Kuralları doğru koyarsak, bu işin içinden çıkabiliriz.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu beni evine davet etti. 'Araştırdık, araştırmalar yaptık, çalıştık, kamuoyunu ve sokağı dinledik. Senin aday olmanın doğrusu olduğunu düşündük' dedi.

Türkiye’de şu anda anayasa, bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından rafa kaldırılmış bir durum var. Türkiye’de sınırlar çizilmiş falan değil, bir kişinin sınırları var, her şeyi o belirliyor… Bugün Türkiye’de yargıyı, yasamayı, yürütmeyi tek başına kontrol eden bir kişi var.

Şu anda bütçe yapma yetkisini veriyor mu cumhurbaşkanına? Evet, veriyor.  Bu millet bu hakkı referandumda bir kişiye verdi, ne yazık ki verdi. Ben bu yetkiyi kullanmayacağım. Ben bu yetkiyi Meclis'e devredeceğim. 600 kişi karar versin buna..

Cumhurbaşkanı adayları birbirleriyle yarışıyor, rakipler, düşman değil. Bu milleti barıştırmaya, uzlaştırmaya, sorunlarını çözmeye talibim.

Kürt bir başkan yardımcım olabilir. Öyle büyük yetkiler verilmiş ki Anayasa'da, yardımcı sayısında sınır yok. Neden muhafazakar bir kişi benim yanımda başkan yardımcısı olmasın? Ben zaten muhafazakar bir ailenin, solcu bir çocuğuyum.

Seçilirsen OHAL'i hemen kaldıracağım, çünkü OHAL Türkiye'de hiç kimsenin işine yaramıyor.

Merkez Bankası Başkanı'nı, bir siyasi partinin genel merkezine çağırıp bilgi almak, ona talimat vermek Türkiye'yi küçük düşürmektir, iş adamlarını zora sokmaktır, doların, avronun yükselmesi demektir.

(Sandık güvenliği) CHP'nin zayıf olduğu bölgelerde Saadet Partisi, İYİ Parti var. Onların zayıf olduğu bölgede Demokrat Parti var, CHP var. Sandık güvenliğinin sağlanacağından eminim. YSK'da bir yanlış olur mu derseniz? Hiç merak etmesin yurttaşlarımız. Ben her gittiğim yerde avukat arkadaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, cübbelerinizi arabanızda gezdirin diyorum.

Seçilmem halinde ABD'den Fetullah Gülen'in iadesini isteyeceğim, iade edilmemesi halinde İncirlik üssünü kapatacağım. Bir yandan siz gariban bir hizmetliyi açlığa mahkum edeceksiniz. 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'cü diye kapattığınız okullara yardım edeceksiniz. Bunun belgesini açıklayacağım bir hafta içinde.

Devletten FETÖ'cüleri ayıklayacağım' demek bataklıkta sivri sinekleri tek tek yakalayıp öldürmektir. Doğrusu o değildir. Doğrusu liyakat sistemini kurmaktır. FETÖ gider başka bir tarikat, cemaat gelir onun yerine liyakat sistemini kurmazsanız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisinin cumhurbaşkanlığını, muhalefetin ise Parlamentoyu kazanması halinde ne yapacağı sorusuna verdiği "A, B, C planlarımız var" cümlesi hatırlatılınca İnce, Demirel nasıl 6 kez gittiyse, Özal nasıl gittiyse, Erdoğan'ın da öyle gideceğini söyledi.

NTV