İnci dünyaya Haydarabat’tan yayılıyor

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ziyarete açılan Mücevherat, Değerli ve Yarı Değerli Taş Fuarı izleyenlerin beğenisini topluyor.

Özellikle Haydarabat’tan gelen inci kuyumcularının sergiledikleri değişik renklerdeki inciler büyük ilgi topluyor. İncilerin fiyatı; kalitesi, rengi ve çeşidine göre 25 ile 200 dolar arasında değişiyor. Hindistan’ın incisi olarak bilinen inci işlemecileri ile meşhur Haydarabat şehri dünyada incinin işlenerek pazara sunulduğu en büyük merkez. Dünya kuyumcularına incilerin yüzde 75’i Haydarabat’tan gidiyor.

Haydarabat’ta inci işleme ve satış mağazası bulunan Srivastava Reddy, incilerin Haydarabat’ta çok düşük fiyata satılmasının sebebinin bütün işlemlerin büyük miktarlarda Haydarabat’ta yapılmasından kaynaklandığını söyledi. Reddy, dünyaya dağıtılan incilerin yüzde 75’inin Haydarabat’ta üretilip işlendikten sonra dağıtıldığını söyledi. Haydarabat’ta 25-300 dolar arasında satılan inciler bu fiyatlarının 10-20 katına dünyanın değişik ülkelerinde müşteri buluyor.

Edinilen bilgiye göre; 1947’de Hindistan’a katılan Haydarabat’ın prensi Nizam Osman Ali Han, zamanında dünyanın en zengin kişisi idi. İnci, zümrüt ve altın hazineleri olan Nizam’ın hazinelerine Hindistan devleti vefatından sonra el konuldu. Nizamların mücevherleri zaman zaman hazineden çıkarılarak müzelerde sergileniyor.