İnci; ‘Polis lojmanlarında sakıncalı bir durum yok’

Hendek Belediye Başkanı İnci: "Polis lojmanlarında sakıncalı bir durum yok"

Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde polis lojmanlarında yaşayan ailelerin kazı çalışması sırasında sallandıklarını söyleyerek binaya girmemeleri ile ilgili açıklama yapan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, bina ile ilgili sakıncalı bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, konuyla ilgili olarak makamında gazetecilerin sorularını cevapladı. İnci, Başpınar Mahallesi Ali Gaffar Okkan Bulvarı üzerinde yapılan kazı çalışmasının ilçenin girişinde göze çarpan kirliliği ortadan kaldırmak için yaptıklarını söyledi.

İlçe girişinde olumsuz bir manzaraya neden olan duvarın yerine güzel bir tesis yaparak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracaklarını belirten İnci, kazı çalışmaları sırasında sallandıklarını söyleyerek binayı terkeden vatandaşların rahat olmalarını ve binada güvenle oturmalarını istedi.

Konuyla ilgili belediye dışından mühendislerle konuyu görüştüğünü anlatan İnci, “Mühendisler bina ile ilgili bir sakıncanın söz konusu olmadığını söyledi. Binanın sallanması falan, uydurma sözlerdir. Oradaki yapılaşma ilçe girişinin güzelleşmesi için yapılan bir çalışmadır. Yakınında öğretmenevi var. Kazı çalışması öğretmenevine daha yakın olmasına rağmen herhangi bir sıkıntı olmadı. Polis lojmanlarının bodrumu olması ve temeli daha sağlam zeminler üzerine kurulmasına rağmen oradaki birkaç arkadaşımızın gereksiz yere lojmanda yaşayanları tedirgin etmesi söz konusudur. Ben hemen mimar ve mühendisleri topladım. Orada bir sakınca olmadığını bir rapor haline getirdiler. Bu binada bir sakınca yoktur. Vatandaşlarımız rahat olsunlar.” dedi.

Öte yandan, bilirkişilerin raporlarının açıklanmasının ardından vatandaşlar tekrar dairelerine girdi.

Bu arada, mühendislerin hazırladığı raporda ise şu sözlere yer verildi; “Polis lojmanlarının kazı yapılacak yere uzaklığı 3.5 metre uzaklıktadır. Dolayısıyla yapılan kazının mevcut yapıya herhangi bir zarar vermeyeceği teknik bilirkişiler tarafından tespit edilmiş, kazı yapılmasında mahsur olmadığı gözlemlenmiştir. Polis lojmanının aynı zamanda bodrum katı bulunmaktadır. Kazı seviyesi ile bodrum kat seviyesi arasında 2 ila 2.5 metre arasında kat farkı vardır. Bu durum her hangi bir kaymaya meydan vermeyeceği gibi zemininde jeolojik uygun değerde olup söz konusu yapının her hangi bir tehlike arzetmediği teknik bilirkişiler tarafından tespit edilmiştir.”