İncirde coğrafi işaret tartışması mahkemeye taşınıyor

Kamuoyuna patent tartışması olarak yansıyan incirde coğrafi işaret tartışması mahkemeye intikal ediyor.

Meclis oy çokluğu ile kararı onayladı. Karara göre Aydın Valisi Mustafa Malay ve Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin ise gereği yapılmak üzere İçişleri Bakanlığı’na şikayet edilecek.
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Tuğrul Yemişçi, yaptığı konuşmada Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdukları için kamuoyuna “Patent tartışması” olarak yansıyan konunun aslında patentle ilgili olmadığını, coğrafi işaret tescili olduğunu söyledi. Yemişçi, amaçlarının borsaya kote olan ürünleri korumak olduğunu, tahşişe v.b. konuları engellemek amacı taşıyan ve Ege inciri olarak tescil edilen başvurularının Aydın ili yetkilileri yanısıra işi bilmeyen insanlar tarafından da eleştirilere konu edildiğini ifade etti. Eleştirilere açık olduklarını ancak eleştirinin hakarete varması üzerine kurumun adını korumak ve diğer kötü niyetli insanlara cesaret vermemek için konuyu mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti.

Yemişçi, bugüne kadar tartışmaların uzağında durmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve basın toplantısı dışında beyanat vermediklerini dile getirdi. Yemişçi, bütün iyi niyetli yaklaşımlarına ve yaptıkları basın toplantısıyla gerçekleri açıklamalarına rağmen konunun gündemden düşmediğini ifade etti. Başvuruyu baştan beri Aydınlı yetkililerin bilgisi dahilinde ve görüşmek suretiyle yaptıklarını kaydeden Yemişçi, eleştiri yapanların kendilerine telefonla uğraşarak gerçekleri öğrenmek yerine, “Yok incir ağaçlarını sökecekmiş”, “Yok sadece İzmirli ihracatçılar incir ihracatı yapacakmış” gibi aslı astarı olmayan iddialarla suçlandıklarını söyledi. Yemişçi, tescilin bir zorunluluk olmadığını, isteyenin istediği marka altında incirini pazarlayabileceğini hatırlattı. Öte yandan bir meclis üyesi ise hoşgörü ve uzlaşma gerekçesiyle oylamada red oyu kullandı.