‘İncire coğrafi işareti Ege için istedik’

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, incirde coğrafi işaret konusunda "şehir milliyetçiliği" yapma gibi bir düşünceleri olmadığını söyledi.

Tuğrul Yemişçi, İTB’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İTB olarak, bölge ürününü koruma adına Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını belirterek, bazı gazetelerde İzmir ve Aydın’ın hasım gibi gösterilmeye çalışılmasından büyük rahatsızlık duyduklarını kaydetti.

Yemişçi, sadece incir için değil, Ege Bölgesi’nin en önemli tarım ürünlerinden olan pamuk ve üzüm için de coğrafi işaret aldıklarını hatırlattı. Bu konudaki amaçlarını, ürünün kalitesini koruma ve başka ürünle karışmasının önüne geçmek olarak açıklayan Yemişçi, “Bölgemizin en önemli ürünlerinden biri olan incirin korunması, gerçek değerinden alınıp satılması ve dünya pazarlarında hak ettiği yeri alabilmesi için iki ayrı girişim birden başlatıldı. Bu tatlı rekabet Ege incirine yarayacak” dedi.

İncire coğrafi işaret için başvuru yapmadan önce ürünle ilgili diğer kuruluşların da görüşlerini aldıklarını anlatan Yemişçi, ziraat odaları ve ticaret borsalarının da içinde bulunduğu oluşumun sekreteryasını yaptıklarını, ürünü korumaya yönelik bu girişimde şehir milliyetçiliği yapma gibi bir düşünceleri olmadığını kaydetti.