İnekler büyük bir faciayı önledi

Batman Merkeze Bağlı Yeniköy'e bağlı Zorköy mezrasında, insan hayatı bu kadar mı ucuz dedirtecek olaylardan biri yaşandı.

Batman Merkeze bağlı Yeniköy’e bağlı Zorköy mezrasında köyün çobanı sürüyü alıp otlatmaya götürdü. Sürü köy ortasında geçen elektrik direğinin önünden geçerken, direğe temas eden inekleri elektrik çarptı. Çarpma sonucu bir inek oracıkta telef olurken 6 inekte hafif bir şekilde yaralandı. Yeni doğum yapan inek elektrik direğinin yanı başında can verirken henüz süt emen yavrusu öksüz kaldı.

Annesinin yanı yaşında bağlı duran yavru inek uzun süre annesini izledi. Olaya tepki gösteren köy sakinleri olayın tamamen ihmalkârlıktan kaynaklandığını ileri sürerek hattı çeken müteahhit hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

İneklerin bir faciayı önlediğini belirten köylüler, “Burada onlarca çocuk var. Şayet inekler elektriğe çarpmasaydı. Bir iki saat sonra çocuklar gelip bu direkler üzerinde oyun oynayacaktı. Çok şükür çocuklardan önce inekler temas etti yoksa bir facia yaşanırdı.” şeklinde konuştu.

İnsan hayatına değer verilemediğini belirten köy sakinlerinden Erhan Oğuz, hatlar çekilirken müteahhidi uyardıklarını belirterek, “Daha hat çekilirken uyarıda bulunduk. Bir rüzgar anında tellerin direğe temas edeceğini söyledik fakat bizi dinleyen olmadı.” dedi.

Bir ineğin ölümü 6 ineğin yaralanmasına neden olan direk köyün ortasından geçiyor. Demir direğin üzerine monte edilen yüksek gerilim hatlarının demir direğe temas etmemesi için altına tahta parçaları veya demire naylon parçaları sarılmış.

Direklerdeki tahta ve naylon parçalarını gösteren köy sakinlerinden Mehmet Kalkan, “Bu cehalet mi yoksa ihmalkarlık mı bilmiyorum. Bildiğim tek şey var insan hayatına önem verilmiyor. İneklerin yerinde çocuklarımız da olabilirdi. Konuyu yargıya taşıyıp yasal olarak hakkımızı arayacağız” dedi.