İngiliz askerlerin psikolojik problemleri var

İngiltere Savunma Bakanlığı, Irak'ta görev yapan en az bin 333 İngiliz askerin psikolojik problem yaşadıklarını açıkladı.

Sözcü, “Potansiyel olarak psikolojik problemleri olabilirdi.” şeklinde konuştu.

Bin 333 askerden 182’sinde “tramva sonrası stres bozukluğu”, 601’inde uyum problemi, 237’sinde sinir bozukluğu görüldüğü bildirildi. Savunma Bakanlığı, bu askerler dışındakilerde ne tür bozukluklar görüldüğünü belirtmedi. Bakanlık, “Personelimizin sağlığına ve refahına çok önem veriyoruz. Rezerv ve aktif askerlerin psikolojik problemleri için geniş bir programımız var.” dedi. Bakanlık, Irak ve Afganistan’dan da özel psikiyatrikler bulundurduğunu ve ülke genelinde sağlık merkezleri açtıklarını kaydetti.

Bakanlığın bu açıklamalarına rağmen Körfez Savaşı Gazileri ve Aile Birliği Başkan Yardımcısı Shaun Rusling, sayının bu kadar yüksek çıkmasına şaşırmadığını kaydetti. Rusling, “Orduda kariyerine devam etmesini engelleyeceği düşüncesi sonucu sorun yaşayan bazı askerler dertleri söylemiyor olabilir. Rakamın daha yüksek olmasını bekliyordum.” dedi. Birinci körfez savaşında gören yapan askerlerden 6 bin kadarı, çeşitli hastalıklarla tedavi görmüştü. Gaziler ve destekçileri, savaş sırasında askerlere verilen ilaçlar veya çevre şartları sonucu bu kadar kişinin hasta olduğunu düşünüyor.