İngiliz bakan Afganistan’da yetimhane ziyaret etti

İngiltere Savunma Bakanı John Reid, Afganistan'a yaptığı ziyaret sırasında ziyaret ettiği bir yetimhanede yetim kızlarla görüştü.

İngiltere, Afganistan’daki barışı koruma askerlerinin gelecek ay komutasını alacak. Londra hükümet, Afganistan’a 3 bin 300 kişilik askeri bir birlik göndermeyi planlıyor. İngiliz bakan Reid, sabah saatlerinde Afganistan’a ulaştı. John Reid, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir süre görüştü.

İngiltere Savunma Bakanı Reid, Karzai’yi ziyaretinin ardından Kabil’de bulunan en büyük çocuk yetimhanesi Elavuddin’i ziyaret etti. Reid yetimhaneye ziyaret ederken yetim Afgan çocukları faaliyetlerine ilgi gösterdi. Reid, İngilizce konuşan ve terzilik yapmayı öğrenen Afgan kız çocukları daha çok ilgisini çekti. Terzilik bölümünü ziyareti sırasında, John Reid terzilik öğrenen kızlara ceket düğmesi sökülmüş ceketini yaptırdı.

Elavuddin Yetimhanesi’nde savaş döneminde anne ve babalarını kaybeden 540 yetim kalıyor. Yetimhanede kalan çocuklar terzilik, bilgisayar, İngilizce, okuma ve yazma kurslarını görüyor.