İngiliz diplomatlara casusluk suçlaması

Rusya Devlet Televizyonu, ülkede görev yapan İngiliz diplomatların Moskova'deki caddeye, içinde yüksek teknolojiye sahip verici bulunan bir taş yerleştirerek casusluk yaptığını öne sürdü.

Rus istihbarat görevlileri tarafından ortaya çıkarıldığı iddia edilen olayda, İngiliz ‘casusların’ geçen yıl yerleştirdiği taşın içindeki bilgilerin İngilizlere çalışan bir Rus vatandaşı tarafından el bilgisayarına aktarıldığı öne sürüldü. Televizyon programında, taşı alırken gizli kamerayla çekilmiş görüntüleri yayınlanan Rus vatandaşın olayın ardından tutuklandığı belirtildi. Programda ayrıca, ingiliz Büyükelçiliği’nde görev yapan bir diplomatın Rusya’daki sivil toplum örgütünde görevli bir kişiye düzenli ödeme yaptığı da öne sürülürken, konuyla ilgili Rus istihbarat görevlilerin röportajları da yayınlandı.

Casusluk değil, yardım
İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise olayla ilgili yayımladığı bildiride iddiaları reddetti. İddiaların kendilerini oldukça şaşırttığını belirten ingiliz yetkililer, insan hakları ve sosyal toplum çalışmalarını yürütmek için Rusya’daki sivil toplum örgütlerine maddi destekte bulunulduğunu ancak diplomatlarının yasadışı hiçbir ilişkiye girmediğini vurguladı.

İngilizlerle çalışan Rlus
Rusya Devlet Televizyonu’nda yayınlanan görüntülerde, adı açıklanmayan mavi eşofmanlı genç bir adam caddedeki taşı bulunduğu yerden sökerek götürüyor. Televizyon, içinde cihaz bulunduğunu iddia ettiği taşın da görüntüsünü yayınladı.