İngiliz Havayolları’nda skanda!

Uçak korsanının hava alanında çalıştığı ancak 8 yıl sonra anlaşılabildi.

Afgan hava korsanı 2000 yılında uçak kaçırdı. İngiltere’ye geldi, Heathrow Havaalanı’nda çalışmaya başladı. Lisansı olmadan Londra’da taksi kullanırken polis tarafından yakalandı. Polis güvenlik araştırmasında zanlıyı belirledi.

İngiltere’nin Heathrow Havaalanı’nda bir hava korsanı çalışıyor bilgisi medyaya bomba gibi düştü.

Afganistan’da 8 yıl önce kaçırdıkları Ariana Havayolları’na ait Boeing 727 tipi uçağı havaya uçurma tehdidinde bulunan hava korsanının havayolunda çalışıyor olması güvenlik zaafı olarak tespit edildi. Hava korsanının temizlikçi olarak işe nasıl başladığı hangi merci tarafından kabul edildiği araştırılıyor.

TEMİZLİKÇİ KORSAN

Yetkililer, Muhammedi’nin havayolu şirketinde temizlikçi olarak çalıştığının ortaya çıkması üzerine tutuklandığını söyledi. İngiliz polisi ise, zanlı korsan taksi şoförlüğü yaptığı şüphesiyle durduruldu ve üzerinden İngiliz Havayolları tarafından verilen temizlikçi geçiş kartının çıktığını belirttiler. Araştırma sonunda, Muhammedi’nin hava korsanlarından biri olduğunu anlaşıldı.

BÜYÜK ZAAF

Basın ise, olayı güvenlik zaafından dolayı bir skandal olarak niteledi. İngiliz basını, Muhammedi’nin önümüzdeki hafta mahkemeye çıkarılacağını belirtirken bir hava korsanına havaalanında çalışma izni veren İngiliz yetkililerin ciddi bir hata yaptığını ifade etti. Basın, Heatrow yakınlarında oturan Muhammedi’nin İngiliz Havayolları’nın eğitim merkezini temizlemek için anlaşma imzalayan bir şirkette aylardır temizlikçi olarak çalıştığını yazdı. British Airways sözcüsü ise, Muhammedi’nin havaalanı içinde çalışmadığını ve havaalanına girme kartı bulunmadığını söyledi.

BUGÜN