İngiliz istihbaratı Müslümanları izlemiş

İngiliz istihbaratının, 7 Temmuz Londra saldırılarından sonra terör şüphesi ile Hacca giden İngiliz Müslümanları izlediği ortaya çıktı.

İstihbarat bu şekilde elde ettiği bilgilerlerle El Kaide hakkında daha önce elde edilmiş bilgileri birleştirerek yeni sonuçlar elde etmeyi hedeflerken, hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a giden 100 binden fazla İngiliz Müslüman, istihbarat servisleri MI5 ve MI6 tarafından izlendi.

İngiliz Sunday Times gazetesi, üst düzey bir Whitehall yetkilisine dayandırdığı haberinde İngiliz hacıların Mekke ve Medine’de izlendiklerini yazdı. Gazeteye göre bu operasyon, intihar saldırısı düzenleyen kişilerin, saldırıları gerçekleştirmeden önce Mekke ve Medine’ye ziyarette bulunduklarının ortaya çıkmasıyla başladı.

Gazete, bu istihbarat operasyonunun ortaya çıkmasının ve öneminin anlaşılmasının ise Suudi Arabistan yönetiminin, İngiliz şirketi BAE System’den 72 Eurofigter uçağı alması ile çok yakında ilgili olduğunu yazdı.

Suudi yönetimi, kendileri hakkında BAE Systems’in 1980’li yıllarda yine Suudilerle yaptığı bir anlaşma hakkındaki soruşturmansın durdurulmasını istemiş ve aksi takdirde uçakları satın almamakla tehdit etmişti. Mahkeme soruşturmayı durdururken, 72 Eurofighter ile ilgili anlaşma da imzalanmıştı. İngiliz hükümeti soruşturmanın ulusal güvenlik sebeplerinden dolayı düşürüldüğünü açıklarken, eleştirmenler ise İngiliz yönetimini ticari çıkarları ahlak değerlerinin önüne geçirmek ve Suudi şantajına boyun eğmekle suçlamıştı.

Gazeteye göre ise istihbaratçılar, Suudi yönetimi ile istihbarat paylaşımının kopmasını istemedi. Bu yüzden de soruşturmanın düşürülmesinde de önemli rol oynadı. MI6 Başkanı John Scarlett ve MI5 Genel Müdürü Dame Eliza Manningham-Buller de bu dönemde Suudiler ile ilgili soruşturmayı yöneten Başsavcı Lord Goldsmith’e “El Kaide ile mücadelede Suudi işbirliğinin çok önemli olduğunu” söyledi.

Gazeteye konuşan üst düzey güvenlik yetkilisine göre Scarlett ve Manningham-Buller, bu dönemde “Mekke izleme programını” da Suudilerle olan istihbarat konusundaki işbirliğinin önemini anlatmak için kullanmış. Yetkili, gazeteye açıklamasında “Scarlett ve Manningham-Buller, Goldsmith’e Suudi işbirliğini kaybetmenin ulusal güvenliğe nasıl olumsuz yansıyacağını açık bir şekilde anlattılar ve Mekke’ye giden İngiliz Müslümanlarının izlendiğini söylediler” diye konuştu.

İngiltere’deki bazı Müslüman liderler ise bu operasyona tepki gösterdi. İngiltere İsşam Parlamentosu Başkanı, “Mekke’ye sadece dini amaçlarla giden Müslümanların takip edilmesi gerektiği kesinlikle yanlıştır. Bu İngiltere ve Suudi Arabistan ilişkileri hakkında üzücü bir açıklamadır.” dedi.

Mekke operasyonlarının, 7 Temmuz Londra saldırılarından sonra başladığı sanılıyor. MI5, saldırıyı düzenleyenlerden en az ikisinin, saldırıdan önce kutsal topraklara gittiğini tespit etmişti.