İngiliz mühendis nereye gömüldü? (2)

Lui Sakka'nın yasaklı avukatı, öldürülen İngiliz mühendisin gömülü olduğu yeri açıkladı

İstanbul’da 15 – 20 Kasım 2003 tarihlerinde meydana gelen bombalı saldırıların finansmanı ile Antalya’da İsrail yolcu gemilerine yönelik saldırı hazırlladığı gerekçesi ile Türkiye’de tutuklu bulunan Lui Sakka’nın yasaklı avukatı Osman Karahan, en son görüşmelerinde müvekkilinin kendisine 14 Eylül 2004 tarihinde iki amerikan askeri ile beraber kaçırılarak öldürülen İngiliz mühendis Kenneth Bigley’in gömülü olduğu yeri açıkladığını söyledi.
Mecidiyeköy’de bulunan ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen Avukat Osman Karahan, Kenneth Bigley ile ilgili bazı İngiliz basın yayın organlarında yer alan haberlerin ardından son görüşmelerinde Lui Sakka’nın kendisine açıklamalarda bulunduğunu ifade etti. Karahan, görüşmede Sakka’nın, Bigley’in 14 Eylül 2004 tarihinde Felluce’de Lübnanlı Ebu Muhammed adlı direnişçi tarafından iki Amerikan askeri ile beraber rehin alınarak kendisine getirildiğini anlattığını kaydetti. Karahan, bu üç rehine karşılığında direnişçilerin İngiliz ve Amerikan güçlerinden Ebu Gureyb Cezaevi’nde tutuklu bulunan kadın mahkumları serbest bırakmalarını istediklerini, buna rağmen kadınlardan hiçbirinin bırakılmaması üzerine kendisinin başkanı olduğu ve İslami şartların esas alındığı bir mahkeme kurularak bu üç esirin idam kararının alındığını söyledi.

Osman Karahan, Lui Sakka’nın görüşmeler sırasında İngiliz hükümeti ile kendileri arasında arabulucu olduğunu iddia ettiği Dubai menşeeli bir televizyon kuruluşunun idam kararı alınan rehinelerin cesetlerinin ailelerine verilmek üzere yetkililere teslim edilmesi ricasının kabul edilmediğini söylediğini ifade etti. Lui Sakka’nın, boğazı kesilerek öldürülen iki Amerikan askerinin cesetlerinin sokağa atıldığını ancak İngiliz mühendis Bigley’in cesedinin ise gömüldüğünü söylediğini belirten Karahan, müvekkilinin Bigley’in ailesine yardımcı olmak amacıyla cesedin yerini açıkladığını kaydetti.

Avukat Karahan, Sakka’nın Kenneth Bigley’in Noamiye’den Felluce’ye girerken sol tarafta bulunan ve herkesce bilinen hendeğin içine gömüldüğünü aktardığını söyledi. Karahan, Bigley’in cipinin de 12 bin Amerikan doları karşılığında satılarak elde edilen paranın cezaevlerinde tutuklu bulunan kadın mahkumların ailelerine teslim edildiğini belirtti. Bu bilgilerin doğruluğundan şüphelerinin olmadığını öne süren avukat Karahan, anlatılanları Sakka haricinde de başka kanallara teyid ettirdiklerini ifade etti.

Toplantı sonunda Karahan, müvekkilinin kendi eliyle çizdiği Bigley’in cesedinin bulunduğu yeri gösteren krokiyi de basın mensuplarına dağıttı