‘İngilizce öğretmeyi bilemedik’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, liseyi bitirmiş öğrencilerin İngilizce olarak beş cümleyi yan yana sıralayamadığını söyleyerek 'Yıllarca o kadar uğraştık, yine de bu dili öğretemedik' dedi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de yabancı dil eğitiminin bir türlü tam olarak başarıya ulaşamadığından yakınarak, bunun için hazırlanan yeni müfredatın ve kullanılacak yöntemlerin meyvesinin, ancak sekiz yıl sonra alınabileceğini söyledi Çelik, “O kadar uğraştık, yine de bu dili öğretemedik” dedi.
Gaziantep’te pek çok okul yaptıran Sanko Holding, MEB’e ilköğretim okullarında kullanılmak üzere Dyned İnteraktif Dil Öğretimi Programı bağışladı. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Dyned Türkiye Temsilcisi Mehmet Bayraktaroğlu ve bakan Çelik dün programın protokolünü imzaladı.
‘Öğrenciler zaman kaybetti’
Çelik, liseyi bitirmiş bir öğrenciden İngilizce olarak beş cümleyi yan yana sıralaması istendiğinde bunu başaramadığını dile getirerek, “Yıllardır bu ülkede milyonlarca ders yapıldı, binlerce öğretmen bu derslere girdi ve öğrenciler bu derslerde zaman kaybetti. O kadar uğraştık, yine de bu dili öğretemedik” dedi. Bakan Çelik, Sanko Holding’in, ilköğretim okullarında İngilizce dil öğretimi için yurtdışından ithal ettiği ve bağış olarak bakanlığa sunduğu Dyned adlı bilgisayar programının tüm okullarda destekleyici yöntem olarak kullanılacağını belirterek, “Yabancı dil müfredatımızı değiştirdik. Bilgisayar programlarıyla da bu müfredatları desteklemeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Çelik, eğitime destek veren hayırseverlere tanınan kolaylıkları eleştirenlere şöyle cevap verdi: “Tahakkuk etmiş vergiden düşürmek farklı bir şeydir, vergiye esas olan matrahtan düşürmek farklı bir şeydir. Bizim çıkardığımız bir kanun var. 4842 sayılı kanunla vergiye esas olan matrahtan düşülüyor bu masraflar, tahakkuk etmiş vergiden düşmüyor. Dolayısıyla sayın Konukoğlu, 1 trilyon verip bir okul yaptığı zaman 800 milyar lirasını kendi cebinden ödüyor, 200 milyarı devlete ödediği vergiden gidiyor. Şimdi ‘Bu 200 milyarı devlete ödeyecekti de ödemedi, kendi reklamını yapıyor’ yaklaşımı doğru değil.”
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu da “Türkiye’de İngilizce öğretimi çok az. Bu yüzden bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdik” dedi.
Hedef 8.5 milyon öğrenci
Dyned İnteraktif Dil Öğretimi Programı yazılımının, 4. ve 5. sınıflara yönelik bölümü çizgi karakterlerle hazırlandı. 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik bölümünde ise ana dilin kavramlarından yararlanıldı. Program önce Sanko Özel Okulu’nda kullanıldı. İnternet üzerinde 8.5 milyon ilköğretim öğrencisinin yararlanması öngörülen yazılım programı, 1.5 milyon dolara mal oldu.