İngilizler 40 milyon Kızılderili’yi katletti

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, İngilizlerin 40 milyon Kızılderili'yi katlettiğini iddia etti.

Avusturya Türk Akademisyenler Merkezi Derneği’nin (ATAM) Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği ‘Avrupa Birliği’ne Uyum Sürecinin Türk Dili ve Kültürüne Etkileri’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, İngilizlerin 40 milyon Kızılderili’yi katlettiğini iddia etti.
Konuşması boyunca Amerika ve Avrupa ülkelerini eleştiren Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, “İngilizlerin haçlı seferlerinde Kızılderilileri kullandıklarını, işleri bitince de yardım adı altında Çiçek Vebası hastalığı bulunan battaniye gönderdiğini ve kırk milyon Kızılderili’yi canice öldürdüğü” iddiasında bulundu. Oktay Sinanoğlu güncel konular hakkında da yorumlarda bulunduğu konuşmasında, Avrupa’da yaşayan Türklerin Türkiye’ye en büyük katkısının, bulunduğu memlekette işini iyi yaparak iyi insan olarak katkıda bulunması olduğunun altını çizdi.

ATAM’ın düzenlediği programa Doç. Dr. Havva Kök de konuşmacı olarak katıldı. ‘Türk Dış Politikası ve Dış Türkler’ konulu sunumuyla izleyicilerin karşısına çıkan Havva Kök, Türkçe konuşan coğrafyanın 11 milyon metrekarelik bir alanı kapladığını ve bu coğrafyada 250 milyon Türk’ün yaşadığını söyledi. Türk dünyası ile ilgili birçok sorun ve çözüm önerilerini dile getiren Havva Kök, “1990 sonrasında ki gelişmelere Türkiye hazırlıksız yakalanmıştır. Bu süreç çok iyi değerlendirilebilseydi ilişkilerin geldiği nokta çok daha ümit verici olurdu” dedi.