İngilizler Valentine’yi bilmiyor

Sevgilisine hediye alma telaşına düşüren 14 Şubat Sevgililer Günü (Valentine's Day) öncesi İngiltere'nin başkenti Londra'da alışveriş merkezleri hareketlenirken Şubat Sevgililer Günü'ne adını veren Valentine'yi İngilizlerin bilmediği ortaya çıktı.

Bunu duyan kral ise Aziz Valentine’yi işkence yaparak öldürmesi üzerine Valentine Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında bir mezarlığa defnedilir. O tarihten bu yana ise 14 Şubat, Sevgililer Günü olarak kutlanıyor.

Kendileri için özel olan bu günde hediye alma yarışına giren İngilizlerin bir çoğu Sevgililer Günü’ne adını veren Valentine’yi bilmiyor. Londra’nın ve Avrupa’nın en işlek caddelerinden biri olan Oxford Street’de İngiliz ve Türk vatandaşlar Sevgililer Günü’nü CİHAN muhabirine değerlendirdi. Bunlardan biri olan Tony, “Valentine’nin kim olduğunu bilmiyorum. Aslında biliyordum ama maalesef unuttum.”cevabını verdi. Sevgilier Günü için nişanlısına palto aldığını belirten Tony, “Her zaman olduğu gibi yine palto aldım nişanlıma. Sevgiler günü sevdiğiniz kişiye sevginizi göstermeniz açısından özel bir gündür.”diye konuştu.

Valentine’yi hiç bilmediğini belirten Gerhard ise, “Sevgililer gününde kızlar çikolata gibi ufak hediyeler beklerler. Aslında benim için pek de büyük bir anlamı yok bugünün. Ben bekarım, kız arkadaşım yok, bu özel günde sadece kendime giysi aldım.” dedi.

Londra’da çiçekçilik yapan Selda isimli Türk vatandaş ise, satışların en iyi olduğu günün Sevgilileri Günü olduğunu söyledi. Yaklaşık 17 yıldır Londra’da bulunduğunu belirten Selda, “Geçen yıla oranla işler pek iyi değil. Ama satışların yine de en iyi olduğu gün Sevgililer Günü’dür. Fiyatlar bir gün önceden daha uygun oluyor. Herkes sevgilisine çicek alıyor. Ama benim için pek bir anlamı yok. Ben kimseden çiçek almıyorum, sadece satıyorum.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin taşı toprağı altın diyen Selda, “Gençliğim burada geçti. Ben Türkiye’de yaşamayı isterdim ama ailem burada olduğu için ben de burda kalmak zorundayım.”dedi.