İngilizlerin Dünya Kupası’ndan haberi yok

Futbolun beşiği olarak bilinen İngiltere sokaklarında Paraguay maçı öncesi yaptığımız nabız yoklamasında, holiganlar dışında vatandaşların dünya kupasıyla ilgili çok fazla bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıktı.

Başkent Londra sokaklarında mikrofon uzattığımız vatandaşların bir çoğu, İngiltere’nin bugün hangi takımla oynayacağını bilemezken, bazı vatandaşlar ise takımda sadece Beckham’ın ismini biliyor.

Belediye çalışanlarından Tony, dünya kupasını Meksika’nın kazanacağı görüşünde. Geçtiğimiz yılda Yunanistan’ın Avrupa Şampiyonu olduğunda bunu hiç kimsenin beklemediğini belirterek, Meksika’nın iyi futbolculardan kurulu bir takım olduğunu ve Meksikalı olmadığı halde dünya kupasını Meksika’nın kazanacağını düşünüyor.

Bayan taraftarlardan Katy ve arkadaşı ise, bir İngiliz vatandaşı olarak İngiltere’nin dünya kupasını kazanacağına inanıyor. İyi bir İngiliz taraftarı olduğunu gösteren Katy ve arkadaşı İngiltere’nin bugün Almanya’da hangi takımla oynayacağını ise bilmiyor. İngiltere’nin Paraguay ile oynayacağından habersiz olan bayan ateşli taraftarlar, kendi ülkelerinin Polonya ile oynayacağını sandıklarını belirttiler.

Portekiz asıllı Juliano ise, Portekizli olması hasebiyle dünya kupasını Portekiz’in kazanacağı söylerken, Alman Rebecca da kupanın çok zor geçeceğini ancak Almanya’nın kazanmasını istediğini söyledi.

Başkent sokaklarında rastladığımız Türk vatandaşı Aysel Köz, Türkiye’nin dünya kupasına gitmesini çok arzu ettiğini ancak gidemediği için İngiltere’yi desteklediğini söyledi. Türk vatandaşlardan Bayram Kaya, Türkiye’nin gidememesinin acı olduğunu ifade etti. Favori futbolcusunun Ronaldo olduğunu söyleyen Türk taraftar, İngiltere’nin kazanmasını istediğini sözlerine ekledi.