İngilizlerin güvenlik endişesi zamanla azaldı

İngiltere'de başkent Londralılara yönelik olarak her yıl yapılan bir ankete göre, Temmuz ayında yaşanan terör saldırılarına rağmen başkentte yaşayan İngilizler geçmişe göre daha az güvenlik endişesi duyuyor.

Vatandaşların yüzde 62’sinin akşam eve dönerken kendisini güvende hissettiğini söylüyor. Bu oranın ise 2001 yılına göre artış gösterdiği dikkat çekiyor. Araştırma yetkilileri ise güvenlik konusunda ortaya çıkar olumlu tablonun, Londra’da kalabalık bir polis ordusunun görev yapmasına bağlıyor. Başkentde görev yapan ingiliz polis sayısı özellikle Temmuz ayındaki saldırıların ardından en yüksek rakam olan 31 bine çıktığı bildirildi.

Güvenlik sorunlarının ardından İngilizlerin en çok endişe duyduğu sorunlardan biri olan ulaşım konusunda da duyulan endişelerde düşme yaşanıyor. 2001 yılında yapılan araştırmalarda yüzde 56’lık bir kesim ulaşım konusunda büyük sorunlar yaşadığını belirtmişti. Son araştırmalarda ise bu oran yüzde 20’e gerilemiş durumda.

Araştırmada en dikkat çekici sonuç ise, Londralıların en büyük sorununun hayat pahalılığı olduğu ortaya çıktı. Londra, geçtiğimiz günlerde de Avrupa’da genelinde yapılan bir araştırmaya göre, en pahalı şehir olarak biliniyor. Londra’da yaşayan halkın yarısı ev kiralarının çok pahalı olduğu görüşünde. Yüzde 95’lik bir kesim ise ev fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor.