İngiltere doğrudan uçuşu reddetti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İngiltere'ye doğrudan uçuş için yaptıkları başvurunun reddedildiğini bildirdi.

Kıbrıs gazetesine açıklama yapan Talat, İngiliz Taşımacılık Otoritesi’nin bu kararının ardından yargıya başvurulması için gerekli talimatın verildiğini açıkladı.

Başvurudan önce hem KKTC, hem de Türkiye’nin aldığı hukuki görüşlerin ortak noktasının doğrudan uçuşun önünde yasal engel bulunmadığını gösterdiğini kaydeden Talat, İngiltere’nin önde gelen havacılıkta uzman bir hukuk bürosu aracılığıyla başlatılan hukuk sürecinden umutlu olduğunu ifade etti.

İngiltere, Kıbrıs Türk Havayolları’nın doğrudan uçuş talebini geri çevireceğinin işaretini daha önce vermişti. İngiltere’nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Geoff Hoon, “Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin (Rum yönetimi) rızası olmadan direkt uçuşlara yetki vermemizin mümkün olmayacağı neticesine vardık.” demişti.

İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI UMUDU

Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılması yönündeki söylemlerin artık eyleme dönüştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Talat, AB Dönem Başkanı Almanya Başbakanı Merkel’in son günlerdeki söylemleri ve AB’nin Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geçirilmesi için çalışma başlatmasını buna örnek olarak gösterdi.

İzolasyonların kalkması yönünde en somut beklentinin Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün amacına uygun olarak geçirilmesi bulunduğunu ifade eden Talat, bunun dışında somut bir projenin görülmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Talat, 27 Şubat’ta başlayacak Brüksel temaslarında ana gündem konusunun Doğrudan Ticaret Tüzüğü olacağı ve bu yöndeki ilgili resmi makamlarla bir araya geleceğini kaydetti.