İngiltere Irak’tan bu bahar ayında itibaren askerlerini çekmeyi planlıyor

İngiliz gazeteleri, hükümetin gizli bir plan hazırlayarak bahar aylarında Irak'tan 2 bin kadar askerini çekmeyi planladığını yazdı.

Gazete, Irak’ta güvenliğin kötüleşmemesi ve siyasi süreçte bir karşılıklık olmadığı sürece Washington’un bu plana karşı çıkmadığını kaydetti. İngiltere, Irak’ın güneyindeki Basra kentinde 8 bin yakın askeri bulunuyor. İngiltere bu arada Afganistan’daki asker sayısını binden 5 bin 700 civarına çekmeyi planlıyor.

The Sunday Express gazetesi de The Independent’takine benzer bir haberi sayfalarına taşıdı. The Sunday Express, İngiltere’nin Irak’taki asker sayısını bu yaz aylarında yarı yarıya indireceğini belirtti. Gazete ayrıca Irak’taki kurulacak yeni hükümetin göreve gelmesi ile İngiltere’nin asker çekmeye başlayacağını bildirdi.

İki gazetede haberlerini ismini açıklamak istemeyen kaynaklara dayandırdı. İki gazetede bu planın İngiltere, ABD, Avusturalya ve Japonya ile 23 Ocak’ta Londra’da yapılan toplantıda kararlaştırıldığını kaydetti.

Japonya’nın Kyodo Haber Ajansı, 31 Ocak’ta Tokyo’nun Irak’tan Mart ayından itibaren asker çekmeye başlayacağını ve Mayıs ayında tamamen Irak’tan çekileceğini açıklamıştı.

İngiltere Savunma Bakanı John Reid, AP’ye yaptığı açıklamada Londra’nın Irak’tan çekilme konusunda bir takvim belirlediğine dair haberleri yalanladı. Reid, teröristlerin tehdidi altında Irak’tan çekilmeyeceklerini kaydetti. Gazetelerin haberleri ile ilgili olarak Savunma Bakanlığı sözcüsü, “Irak’tan geri çekilme ile ilgili pozisyonumuzda bir değişiklik yok. İşimiz bittiğinde Irak’tan çekileceğiz. Baharda geri çekilmeye ilişkin gizli bir planımız yok.” dedi.