İngiltere Türkiye’nin dış ticaretinde en önemli ülke

Türk-İngiliz Ticaret Odası Başkanı Feride Alp, İngiltere ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin çok seviyede olduğunu belirtti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Yabancı Ticaret Odaları Meclisi tarafından düzenlenen sempozyumda konuşan Türk-İngiliz Ticaret Odası Başkanı Feride Alp, Türkiye-İngiltere ilişkilerini Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi. İngltere ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 10 milyar doları bulduğunu belirten Alp, İngiltere’nin dış ticarette Türkiye’nin en önemli ortağı olduğunu anlattı. İngiltere’de yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarına seslenen Alp, “Bizler her zaman buradayız. Yatırım ya da diğer alanlarda girişimde bulunmak isteyen Türk vatandaşlarına yardım için her zaman hazırız”dedi.

Londra’da gelecekte hangi ürünlerin ön plana çıkacağı konusunu tartıştıklarını ifade eden Feride Alp, “İnsanları tüketim konusunda bilinçlerdirmek ve gelecekte hangi ürünlerin revaçta olacağı konusunda tüketicileri bilgilendirmek istiyoruz. Tüketim insanların vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir. Bu yüzden halkı ürün pazarı hakkında bilinçlendirmek çok önemli. Tüketim ürünleri insanların hislerine hitap ediyor. Marka ve ürün insanların duygu ve düşünce dünyalarında önemli bir yere sahiptir. Biz de tüketicilerin ne düşündüklerini belirlemek ve marka ile ürün sahasında yaşanan değişimleri onlara nasıl aktarmayı amaçlıyoruz.”diye konuştu.

Londra’da Canada House’da gerçekleşen sempozyuma Finlandiya-İngiliz Ticaret Odası Başkanı Hely Akbondati, Brezilya Ticaret Odası Başkanı Dionisio Augusto de Castro Cergueira ve Norveç-İngiliz Ticaret Odası Başkanı Anni Glesaaen de katıldı.