İngiltere üst düzey bir askeri grubu Libya’ya gönderdi!

İngiltere, üst düzey subaylardan oluşan bir grup askeri Bingazi'ye gönderdi.

İngiltere, üst düzey subaylardan oluşan bir grup askeri Bingazi'ye gönderdi. Askeri grubun istihbarat alanında uzman kişilerden oluştuğu ve Libya lideri Muammer Kaddafi karşıtı güçlere istihbarat ve lojistik destek sağlamak üzere Libya'ya gönderildiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Askeri uzmanları, sivillerin korunmasına yönelik Geçici Ulusal Konsey'e danışmanlık yapmaları ve daha fazla bilgi akışı sağlamaları amacıyla Bingazi'ye gönderdik." şeklinde açıklamada bulundu.

Ülkesinin Libya'da üstlendiği görevleri yerine getirmek için de söz konusu askerleri gönderdiklerini ifade eden Hague, "Subaylarımızın Kaddafi karşıtı isyancıları eğitmek veya silahlandırmak gibi bir görevi bulunmuyor." diye konuştu. Hague ayrıca, grubun 'İngiliz Özel Kuvvetler'den değil, tecrübeli 'İngiliz subaylardan' oluştuğunu kaydederek, "Üst düzey askerlerden oluşan grup, Libya Geçici Ulusal Konseyi'ne askeri yapılarını güçlendirmeleri ve istihbarat paylaşımında bulunmak üzere danışmanlık yapacaklar." dedi.

İngiliz askerlerinin isyancılara "silah kullanmasını" öğretmek için Bingazi'ye gitmediğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de, "Kaddafi'nin askerlerini öldürmek için isyancılara yardım etmeye gitmediler. Askerlerimiz 'İşgalci asker' değil" diye konuştu. Diğer üst düzey bir diplomat ise askerlerin "insani yardım" amaçlı ülkeye gönderildiklerini savundu.

Fransa da aynı amaç doğrultusunda Bingazi'ye asker göndermekte olduklarını duyurdu. En az "yarbay" seviyesindeki askerlerden oluşan özel birliğe, halen Bingazi'de olan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Christopher Prentice başkanlık edecek.

"SON 9 YIL İÇİNDE 3 MÜSLÜMAN ÜLKEYLE SAVAŞTIK"

İngiltere İşçi Partili milletvekili David Winnick, ülkesinin Libya'ya asker göndermesini "9 yıl içinde 3 Müslüman ülke içindeki savaşa müdahale olmak akılsızlık" sözleriyle eleştirdi. Libya'daki iç savaşa müdahil olmanın İngiltere'de gerginliğe sebebiyet vereceğini de savunan Winnick, "İngiliz halkı askeri müdahaleyi 'iştahla' izlemiyor" şeklinde konuştu.